GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2022 13:26   Güncelleme : 25-01-2022 13:26

Kar yağışı Megakent'i esir aldı! İşte saat saat yaşananlar

Kar yağışı Megakent'i esir aldı! İşte saat saat yaşananlar

İstanbul-Ankara arasında TEM otoyolu ve Devlet karayolunun tüm araç trafiğine kapatıldığı bildirildi. Dün saat 17.00 sıralarında yolun ulaşıma kapatılan yolun, sabaha kadar devam eden kar temizleme ve tuzlama çalışmaları sonucu yeniden ulaşıma açıldığı bildirildi. 

Fakat bu kez de İstanbul Havalimanında uçakların içerisinde, yoğun tipi nedeniyle yer hizmetleri çalışmadığı için mahsur kalan vatandaşlar oldu. Öğle saatlerinden bu yana 11 uçak içerisinde bekleyen vatandaşlar ancak akşam saatlerinde terminale alınabildiler. 

İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ SEFERBER OLDU

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, polislerin gece boyunca yolda kalan vatandaşlara yardımcı olmak için sahada olduğu bildirildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş da çalışmalara katıldı.

İŞTE SAAT SAAT ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA YAŞANANLAR

SAAT 12:50 - OTOGARDAN ÇIKIŞLAR YARINA KADAR DURDU

Vali Ali Yerlikaya, İstanbul’da otogarlardan çıkışların yarın sabah (26 Ocak) saat 09:00’a kadar uzatıldığını açıkladı.

SAAT 11:50 - METRO SEFERLERİ UZATILDI

İstanbul'da etkili olan yoğun kar yağışının kent trafiğini olumsuz etkilemesi nedeniyle metro seferlerinin saat 02.00'ye kadar uzatılmasına karar verildi.

SAAT 11:30 İSTANBUL'DA YOL DURUMU

İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 31 seviyelerinde. Şehrin birçok noktasında yollar açılmış durumda. 

SAAT 11:15 - THY UÇUŞLARI TEKRAR DURDURDU

THY, İstanbul Havalimanı'ndan yapacağı tüm uçuşları, saat 00.00'a kadar durdurduğunu açıkladı.

SAAT 10:50 - "İBB'NİN TUZU YOK" İDDİALARINA İMAMOĞLU'NDAN YANIT

"İBB'nin tuzu yok" iddialarıyla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, canlı yayında konuştu. İmamoğlu, "Şimdiye kadar 55 bin ton tuz kullandık, kullanmaya devam ediyoruz. Stoklarımız yeterli" ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kar yağışının ardından son durumu aktardı.

İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

 • Süreci takip ediyoruz. Vatandaşlarımızın mağduriyetini en aza indirmek adına tüm kurum kuruluşlarla müşterek bir çalışma yaparak hızlıca kentimizin toparlanmasını sağlıyoruz.
 • Kar yağışı 21.00’i itibariyle yoğunlaştı ama özellikle dün çok yoğun bir kar yağışını yaşadık.
 • Öğleden sonra 15.00 itibariyle Arnavutköy ve Eyüp Sultan bölgesinde yoğun bir biçimde başlayan kar yağışı 18.00 sonrası İstanbul’un özellikle batı tarafında çok yoğun etkisini gösterdi. Metrekareye düşen kar 8 saatte yaklaşık 60 kiloya ulaştığı bilgisini aldık.
 • Dün ifade etmiştim kar kalınlığı 80 cm bulan bölgelerimiz var. Bazı yığılmalarla bazı bölgelerde 1 metreyi aşan yoğunluğa ulaştı.

VATANDAŞLARI UYARDI

 • Bugün de akşam itibariyle beklenen 18.00’den sonra yoğun bir şekilde devam etme ihtimali yüksek. Yapılan bütün uyarılara, açıklamalara bütün vatandaşlarımızın uymasını istiyoruz.
 • Özellikle sayın valimizin açıklaması var halkımızın dikkatine sunduğu bunların önemli olduğunu ve uyulması gerektiğini hatırlatalım.
 • Bugün saat 13.00’e kadar bazı özel görevi olan araçların dışında araçların trafiğe çıkmaması hususunda uyarı yaptı valiliğimiz.
 • Anadolu ve Trakya istikametinden şehrimize araç giriş kısıtlamasının devam edeceğini duyurdular. Aynı şekilde otogarlardan çıkış kısıtlaması bugün 13.00’e kadar devam edecek.
 • Dün yapılan açıklamayla memur, işçi ve diğer personelin bugün tam gün idari izinli olduğunu duyurdular.
 • TEM Otoyolu’nda Kuzey Çevre Yolu’nda ve D-100 karayolunda aracını bırakmış olan vatandaşlarımızın da araçlarını bu alanlardan almasına müsaade edilecektir.
 • Özellikle bu yolların kapalı olmasına sebep olan araçların alınması görevlilerin işini kolaylaştıracaktır.
 • Bir tartışma konusu var. İBB veya diğer kamu kuruluşlarıyla ilgili bir takım hususlar öne çıkartılıyor.
 • Bizim ilk günden itibaren yapmaya çalıştığımız şey senkronizasyonu sağlamak, ortak bir biçimde birbirinin açığına bakan değil birbirinin işine katkı sunan bir anlayışla İstanbullunun zor koşullarda hayatını kolaylaştırma çabası.
 • İBB olarak TEM, Mahmutbey bize ait değil demeden katkı sunmaya aynı şekilde karayolları olsun diğer kuruluşların bize sunduğu katkılarla mümkün olduğu kadar sıkıntıyı en aza indirme çabası olmuştur.
 • Şu anda sadece Beylikdüzü-TÜYAP bölgesinden Hadımköy gişelerine olan güzergahta açma işlemleri devam etmektedir. Onun dışında bütün akış sağlanmıştır.

“TİTİZ DAVRANDIK”

 • Şu an itibariyle sadece mağdur olan vatandaşlarımıza katkı sunma, yollarını açma, onlara erişme hususunda titiz bir çalışmanın sürdüğünü ifade edelim.
 • Dün akşam metro seferlerini gece 02.00’ye kadar uzatarak titiz davrandık. İstanbul’un doğusundan batısına D-100’den sahil yoluna birçok noktada kapalı yolumuz yoktur. Ana arterlerde kapalı yolumuz yoktur.
 • İstanbul Havalimanı’nda 13.00’e kadar uçuşların iptal edildiği bilgisini yine duyuralım. Avrasya Tüneli’nde Asya-Avrupa gidiş istikametinin kapalı olduğunu buradan duyurmuş olalım.
 • İBB adına Halk Ekmek üretimi yoğun bir şekilde devam etmekte sadece kar yağışı nedeniyle birkaç saat aksaklık ile Cebeci fabrikamızdan sevkiyat biraz gecikti.
 • Halk Ekmek büfelerinden vatandaşımız ihtiyacını karşılayabilecektir. Hiçbir su kesintisi olmayacaktır.
 • Sokakta kalan vatandaşlarımızın kendi konuk noktalarımızda ya da bazı otellerde ağırladığımızı ifade edelim.
 • Bayrampaşa otogarımız olmak üzere Alibeyköy cep otogarı da dahil olmak üzere 1500’e yakın yolcuyu ağırlamaktayız.

“HİÇBİR SU KESİNTİSİ OLMAYACAKTIR”

 • İstanbul’da hiçbir su kesintisi olmayacaktır. 65 bin civarında kumanya dağıttık.
 • Sokak canlılarıyla ilgili 500 noktada 2 tonun üzerinde besleyici değeri yüksek kuru mama dağıtımımızı sürdüreceğiz. Herkese yuvasında mutlu bir gün diliyorum.

SAAT 09:30

HSK İstanbul’da yargı mensupları ve adliye çalışanlarının bir gün süreyle idari izinli sayılması yönünde karar aldı. Yargısal iş ve işlemler nöbetçi hakim ve mahkemeler eliyle yapılacak.

SAAT 09:24 - ARABALARI OTOYOLDAN KALDIRIN ÇAĞRISI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medyadan çağrı yaparak "Kıymetli Hemşehrilerim, Karla mücadelemizin etkin şekilde sürdürülmesi için, Otoyol ve D-100’de park edilmiş özel araçların, sahipleri tarafından kaldırılması gerekmektedir. Lütfen araçlarımızı bulundukları yerden süratle kaldıralım." dedi.

SAAT 09:15 - KÖPRÜLER KAPATILDI

Halktv'de yer alan habere göre, sabah saatlerinde işe gitmek için yola çıkan özel araçlar 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geri çevrildi.

SAAT 06:15
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentte etkili olan kar yağışı ve buzlanma nedeniyle bugün saat 13.00'e kadar özel araçların trafiğe çıkışına izin verilmeyeceğini açıkladı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter'dan yaptığı açıklamada, şu bilgileri paylaştı:

"Saygıdeğer İstanbullular, alınan son meteorolojik raporlara göre, ilimizde olumsuz hava koşulları devam etmektedir. Bu nedenle, bugün saat 13.00’e kadar, toplu taşıma ve görevli araçlar dışındaki özel araçların trafiğe çıkışına müsaade edilmeyecektir. Anadolu ve Trakya istikametlerinden şehrimize araç girişi çıkış kısıtlaması devam edecektir. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir. Gösterdiğiniz sabır ve anlayış için teşekkür ederiz."

SAAT 03.36

Kuzey Marmara Otoyolu'nda son durum böyle görüntülendi:

Saat 02.06

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, İstanbul Havalimanı'nın yarın saat 13.00'a kadar operasyon yapamayacağını duyurdu.

Saat 01.14

İstanbul Arnavutköy'de kar nedeniyle yolda kalan vatandaşlar çekici ile taşınıyor.

İşte o anlar:

Saat 01.05

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kar küreme çalışmalarını yerinde takip etti. Kar yağışının sürdüğü İstanbul'da İBB Başkanı hangi yolun hangi kuruma ait olduğu polemiğine girmeden çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. İBB Başkanı vatandaşlardan da mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamalarını istedi. 

İşte o görüntüler:

Saat 00.47

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu: İstanbul’da etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Bakanlığımıza bağlı Marmaray seferleri sabaha kadar ücretsiz devam edecektir.

SAAT 00.26

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul’a ulaşmak için yola çıkacak.

SAAT 00.00

TEM Otoyolu'nda mahsur kalan Şafak Sezer yetkililerden yardım istedi

İşte o görüntüler:

Saat 23.49

Kuzey Marmara Otoyolu Arnavutköy yönü durum gece saatlerinde kötüleşti. Fırtınayla beraber kar yağışı iyice arttı. Araçlar kara gömüldü.

İşte o anlar:

SAAT 23.44

İstanbul’da tuz kalmadığına ilişkin iddialara İBB Sözcüsü Murat Ongun yanıt verdi:

“Kar yağışının ilk gününden bu yana Karayolları Ekipleri ve ilçe belediyeleri ile paylaşılanlar da dahil olmak üzere toplam 41670 ton tuz ve 21 ton özel solüsyon kullanılmıştır. İBB depolarında 150 bin ton daha tuz mevcuttur. Tuzun olmadığı iddiası tamamen bir trol uydurmasıdır.”

SAAT 23.32

İstanbul Havalimanı'nda mahsur kalan vatandaşların yatmaları için karton dağıtıldı.

İşte o fotoğraf:

SAAT 23.15

İstanbul'da kötü hava koşulları nedeniyle; güvenlik, sağlık ve ulaşım hizmetleri dışında kamuda görevli memur, işçi ve diğer personel 25 Ocak 2022 Salı günü tam gün idari izinli sayılacak.

SAAT 22.41

Operasyonların tamamen durduğu İstanbul Havalimanından şok eden görüntüler:

SAAT 22.03

Süper Lig’in 23. haftasında İstanbul’da Kasımpaşa ile karşılaşan Yukatel Kayserispor’da bazı futbolcular ile kulüp personeli İstanbul’da mahsur kaldı.

Dün oynanan müsabaka sonrasında uçakla Kayseri’ye gelmesi planlanan sarı kırmızılı bazı futbolcular, kulüp personeli ve U19 takımı, uçağın rötar yapması sonucu İstanbul’da kaldı. Bugün Kayserispor U19 takımı ve bazı yöneticiler, karayolu ile Kayseri’ye hareket ederken 14.45 uçağında bilet bulan Kayserispor futbolcularından Mario Gavranovic ile Olivier Kemen ve kulüp personeli, bu uçağın da olumsuz hava koşullarından ötürü rötar yapması sonucunda İstanbul’da kaldı.

SAAT 21.27

Türkiye Futbol Federasyonu: “Ülkemizi etkisi altına alan elverişsiz hava koşulları ve ulaşımda yaşanan aksaklıklar nedeniyle TFF 2. Lig Beyaz ve Kırmızı Grup’ta 26 Ocak Çarşamba günü oynanması planlanan 22. Hafta karşılaşmalarının tamamı ileri bir tarihe ertelendi.”

SAAT 21.06

THY Ekip Terminali'nde de kargaşa hakim…

İşte o anlar:

SAAT 20.46

İstanbul'da etkili olan kar yağışı sebebiyle metro seferlerinin gece saat 02.00'ye kadar devam etmesine karar verildi.

SAAT 20.26

Kuzey Marmara Otoyolu'nda mahsur kalan vatandaşlardan çağrı: "Bütün araçlar kara saplanmış durumda. Ne Karayolları, ne otoyolu işleten özel şirket müdahale ediyor!"

İşte o görüntüler:

SAAT 20.12

BURSA'DAN İSTANBUL'A GİDECEK ARAÇLARA İZİN VERİLMEYECEK

Bursa Valisi Yakup Canbolat, İstanbul'daki yoğun kar yağışı nedeniyle Bursa'dan İstanbul'a gidecek araçların geçişine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İstanbul’da devam eden yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle ulaşımda aksamalar meydana gelmiştir. Bu nedenle Bursa'dan İstanbul istikametine gidecek araçlara ikinci bir duyuruya kadar izin verilmeyecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerini kullandı.

SAAT 19.53

Kocaelide camilerden anons yapıldı: “Saat 21:00'dan sabah saatlerine kadar zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın…”

SAAT 19.48

İstanbul Havalimanındaki kurtarma operasyonundan yeni görüntüler...

SAAT 19.40

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kapalı olan güzergahları açıkladı.

Buna göre; Anadolu'dan İstanbul'a gelişlerde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle tüm araçlar Bursa, Yalova, İzmit, Kocaeli, Sakarya ve Düzce'de uygun yerlerde bekletilecek. Vatandaşlara, zorunlu haller dışında İstanbul istikametine yola çıkılmaması yönünde uyarılar yapılıyor.

Trakya tarafından İstanbul'a girişler yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle kapatıldı. Araçlar uygun bekleme alanlarında bekletilecek. Trakya tarafından İstanbul yönüne gelecek olan sürücülere de trafiğe çıkmamaları uyarısı yapılıyor.

Bolu- Düzce il sınırı- Abant kavşağı, yol çalışmasının tamamlanmasıyla ulaşıma açıldı.

Tarsus- Adana- Gaziantep (TAG) otoyolu her iki yönde tüm araçlar için trafiğe açıldı.

Divriği- Arapgir yolu ulaşıma açıldı.

Taşkent- Sarıveliler yolu ulaşıma açıldı.

Kağızman- Ağrı yolu ulaşıma kapatıldı.

Akçakoca- Düzce yolu Kabalak mevkii zincir takılı olmayan TIR trafiğine kapatıldı.

Diyarbakır- Siverek yolu ulaşıma kapatıldı.

Diyarbakır- Bingöl yolu ulaşıma kapatıldı.

Elazığ- Diyarbakır yolu ulaşıma kapatıldı.

Diyarbakır- Adıyaman yolu ulaşıma kapatıldı.

Kırıkkale- Kırşehir yolu tüm araçlar için ulaşıma açıldı.

Of- Çaykara- Bayburt yolu ulaşıma kapatıldı.

Bayburt- Aşkale yolu (KOP Geçidi) TIR trafiğine kapatıldı.

SAAT 19.28

Öğle saatlerinden beri 11 uçakta bekleyen yolcuların tahliye işlemlerine başlandı. De-İcing bölgesinde temizlik çalışmaları yapan ekipler alanı temizledi ve uçaklara merdiven yanaştırılıyor. Yolcular araçlar ile terminale alınacak.

İşte o görüntüler:

SAAT 19.15

Tüm İşletme, Bakım ve Operasyon faaliyetleri yıl boyunca Kuzey Marmara Otoyol İşletmesi ekipleri tarafından yürütülen Kuzey Marmara Otoyolunda zincirleme kaza meydana geldi. TIR’lar birbirine girerken kurtarma çalışmaları saatler sürdü. 

İşte o anlar:

SAAT 19.08

İstanbul Kirazlı Metro durağındaki son durum. Kar yağışı nedeniyle vatandaşlar Metroları tercih ediyor. Duraklarda yoğunluk artıyor.

OTOGARLARDAKi ÇIKIŞLAR 26 OCAK 2022 09:00'A KADAR DURDURULDU

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya : Esenler, Harem ve  tüm cep otogarlardaki çıkışlar yarın saat 09.00’a kadar durdurulmuştur.

İSTANBUL HAVALİMANI'NDAN YAPILACAK TÜM UÇUŞLAR 00:00'A KADAR DURDURULDU

THY , İstanbul Havalimanı'ndan yapacağı tüm uçuşları, saat 00.00'a kadar durdurduğunu açıkladı.

İSTANBUL'DA ÖZEL ARAÇLA TRAFİĞE ÇIKMAK YASAKLANDI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Saygıdeğer İstanbullular,  Alınan son meteorolojik raporlara göre, ilimizde olumsuz hava koşulları devam etmektedir. Bu nedenle; Bugün saat 13.00’e kadar; toplu taşıma ve görevli araçlar dışındaki özel araçların trafiğe çıkışına müsaade edilmeyecektir.

İSTANBUL'DA KAMU PERSONELİ VE İŞÇİLER İDARİ İZİNLİ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Kötü hava koşulları nedeniyle; kurumlarımızca zorunlu hizmetlerin yürütülmesi ve asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla; güvenlik, sağlık ve ulaşım hizmetleri dışında kamuda görevli memur,işçi ve diğer personel 25 Ocak 2022 Salı günü tam gün idari izinli sayılacaklardır

SAKINCASAKINCA