Sakinca Özel Haber... En büyük anket! 31 Mart 2019 son yerel seçim anketinin sonuçları açıklandı

Sakinca Özel Haber... En büyük anket! 31 Mart 2019 son yerel seçim anketinin sonuçları açıklandı

SAKINCA bir ilke imza attı ve 3 aydır 75 ilden yürüttüğü, Türkiye'nin en büyük seçim anketini tamamladı. Hazırlıkları ile beraber tam 77 gün süren ve 62 gün boyunca yapılan anket sonucunda son yılların en kapsamlı yerel seçim anketini sonuçlandırdık. Daha adaylar belli olmadığı halde parti yandaşı olan bir çok seçmen dedikodusu çıkan adayları benimsedi ve oyunu kullandı. İstanbul'dan Muş'a, Bartın'dan Ankara'ya tam 75 ilde 537 bin 825 kişinin oy kullandığı yerel seçim anketinde çok büyük sürprizler var. İstanbul'da Binali Yıldırım mı yoksa Ekrem İmamoğlu mu önde? Millet ittifakı açısından çalkantılar yaşanan Muğla ve Mersin'de son durum ne? Ankara Mansur Yavaş mı yoksa Mehmet Özhaseki mi diyor, HDP'ye kale denilen çok önemli 2 şehirde büyük şok. AK Parti 3 şehirde tepe takla oldu. Sadet Partisi'nden büyük atak. İşte Türkiye'nin gündemini belirleyecek tüm detaylar...

Sakinca Özel Haber... En büyük anket! 31 Mart 2019 son yerel seçim anketinin sonuçları açıklandı
Sakinca Özel Haber... En büyük anket! 31 Mart 2019 son yerel seçim anketinin sonuçları açıklandı SAKINCA
Haberin videosu için tıklayın!

31 Mart yerel seçim öncesinde bir çok anket şirketi bilindik yöntemler ile araştırmasını yaptı ve sonuçları kamupyuna paylaştı. Hükümete yakın kaynaklar farklı sonuçları, hükümete yakın olmayan kaynaklar ise bambaşka sonuçlar ortaya koydu. Vatandaş tam olarak neyi baz alacağını şaşırdı. 

SAKINCA, bilişimin geliştiği bu dönemde, özellikle yeni jenerasyonun çok fazla teknoloji ile içli dışlı olmasını da baz alarak internet tabanlı bir kamuoyu araştırması yürüttü. Temellerinin 10 ekim 2018 günü atıldığı ve gerçek zamanlı 9 Ocak 2019 tarihinde başlayan anket 12 Ocak 2019 01:15 saatinde raporlamaları ile birlikte tamamlandı. Sonuç olarak eşi benzeri görülmemiş bir kamuoyu araştırması yaptık.

Peki bu araştırmayı nası yaptık?

İnternet üzerindeki sosyal medya ve ölçüm mecraları olan; Facebook, Twitter, Instagram, Goole Plus, Telegram, Social Blade, Google Analystic, PoolBox uygulamaları ile halka sorular sorduk. Ayrıca sitemiz üzerinden yapılan anketleri de bunlarla birlikte ekleyerek kendi oluşturduğumuz veri tabanı havuzunda topladık. Çok derin kapsamlı yürüttüğümüz bu kamuoyu araştırmasında öncelikli olarak partilerin belirlediği adayların şehrinden başladık. Adaylar belirlendikçe anketleri revize ettik ve total sonuca ulaştık. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirleri son 1 aya bıraktık ve anketleri bu şekilde revize ederek dataları topladık.

Ankete kaç kişi katıldı?

75 ilde eş zamansız olarak yapılan ankete toplamda 537 bin 825 kişi tekil oy kullandı. Anketler tekil ip ve benzersiz soru olarak yapıldı. Anketler 9 Ocak 2019 da başladı ve 12 Mart 2019 da sona erdi.  

Anket soruları nasıl ve kimlere soruldu?

Anketler, şehirlere göre yapıldı. Yani Ankara'nın adayı Ankaralılara, İzmir'in adayı İzmirlilere soruldu. Bu sayede gerçek zamanlı kamuoyu araştırması yapmış olduk. Anketler 18 yaş ile 65 yaş arası kadın ve erkek kişiler arası yapıldı. Ankete katılanların %61 oranında 18-45 yaş aralığında %39'luk kısım ise 46-65 yaş aralığında...

İşte merakla beklenen sonuçlar

Mersinde seçimi kim kazanacak? Mersin yerel seçim anekti

Herkesin sonucunu merakla beklediği illerden biri de Mersin. Daha CHP tarafında aday adaylığı sürecinde bile fırtınalar ersen Mersin'de her gün sürekli olarak gündem değişiyor. Burhanettin Kocamaz bir süre ağır favori olarak ilerliyordu. Ancak ibre değişti ve su CHP kanadında toplanmaya başladı. DP'den yarışa sokulan Ayfer Yılmaz her geçen gün oy oranını arttıran isimler arasında yer alıyor. 

Şanlıurfa'da seçimikim kazanacak? Şanlıurfa yerel seçim anketi

Ankete göre sürprizin yaşanacağı illerden biri de Şanlıurfa olacak. Partiler AK Parti'nin adayına karşı tutum alarak Saadet Partisini destekleyecek. Yapılan araştırmada Şanlıurfa kalkının Suriyeli mültecilere karşı olan kin ve nefreti doruk düzeyine ulaştı. Vatandaş bu nedenle daha önce %61,63 ile oy verdiği Ak Partiye kırmızı kartını gösterecek. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti'ye en yakın oyu %30,54 ile BDP'den Osman Baydemir almıştı.

Tuncelide seçimi kim kazanacak? Tunceli yerel seçim anketi

HDP Tunceli için özel olarak hazırlanmıştı ancak TKP illeri tamamen değiştirdi ve oyları böldü. 2014 yerel seçimlerinde CHP, ilçeler toplamıdna %30,73 oy oranı almıştı. 31 Mart yerel seçimleri için HDP ve CHP arasında kıyasıya bir mücadele geçecek. Tunceli'de 1 Nisan 2019 sabahı nasıl bir sonucun oluşacağı kuşkusuz herkesin merak konusu olacak.

Muğla'da seçimi kim kazanacak? Muğla yerel seçim anketi

Özellikle CHP tarafında adeta yılan hikayesine dönen Muğla'da durum biraz karışık. CHP tarafı Muğla adayını açıklamak için çok beklemişti. Muğla adaylığını isteyen Mehmet Kocadon Parti meclisinden haber beklemeye geçmiş ve ince hesaplar yapmaya başlamıştı. Osman Gürün ve Mehmet Kocadon arasında mekik dokuyan CHP tarafı Muğla için Osman Gürün ile devam etme kararı almıştı. Parti tarafı Mehmet Kocadon'a Bodrum'a hizmet etmesi için sözleşmiş ancak şok bir şekilde CHP parti meclisi Bodrum için Mustafa Saruhan ismini açıklamıştı. Mustafa Saruhan'ın adaylığı da daha sonra düşürülmüş yerine Ahmet Aras aday olmuştu. İşte tüm bunlar CHP'ye çok ciddi kan kaybettirdi. Ankete başladığımız sıralarda %73 olan oy oranı %65'lere kadar indi. CHP Muğla'da seçim gününe kadar ne kadar kan kaybeder merak konusu...

Adana'da seçimi kim kazanacak? Adana yerel seçim anketi

2014 yerel seçimlerinde adeta kıyasıya bir yarış sergilenmiş MHP %33, AK Parti %31 ve CHP %24 oy oranı almıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde de yine adeta kıyamet kopacak. Adana'da Zeydan Karalar'a çok büyük bir ilgi var.
AK Parti ile Cumhur ittifakında olan MHP Adana'ya banko gözü ile bakıyor. Ancak Adana halkının Devlet Bahçeli yüzünden MHP tarafına çok olumsuz tutumu var.

Manisa'da seçimi kim kazanacak? Manisa yerel seçim anketi

Cumhur ittifakını 31 Mart seçimlerinde büyük bir sürpriz bekliyor. 2014 yerel seçimlerinde %40 oy alan MHP ve yine %36 oy alan AK Parti, İYİ Parti tarafından bozguna uğrayabilir. Özellikle MHP seçmeninin büyük bir kısmı tutum ve tavırları dolayısıyla Devlet Bahçeli'ye kızgın ve rakip partiye oy kullanacak. İYİ Parti'nin adayı yaptığı ataklarla bir adım öne geçmiş durumda.

Ankara'da seçimi kim kazanacak? Ankara yerel seçim anketi

Türkiye'de sonucu merakla beklenen iki şehirden biri de başkent Ankara. CHP'de Mansur Yavaş, AK Parti tarafında Mehmet Özhaseki arasında kıyasıya bir mücadele var. 2014 seçimlerinde rakibi Melih Gökçek'e burun farklı ile kaybeden Mansur Yavaş bu sefer biraz daha farklı gidiyor. Ak Parti'ye yakın anket firmaları tarafından bile Mansur Yavaş önde gösteriliyor. Yaptığımız incelemelerde AK Parti seçmenlerinin de bir kısmı CHP adayı Mansur Yavaş'a yönelmiş durumda. 

Antalya'da seçimi kim kazanacak? Antalya yerel seçim anketi

2014 yerel seçimlerinde AK Parti ve CHP arasında kıyasıya bir mücadele olmuştu. %36,42 oran ile Menderes Mehmet Tefik Türel AK Parti kanadında ipi göğüsleyen isim olmuş ve CHP'li rakibi Mustafa Akaydın'a 2 puan fark atmıştı. Yalnız bu sefer Antalya'da halk CHP kanadına yöneldi. Antalya'daki yerel televizyonlarda halk "AK Parti'nin adayını kabul etmiyoruz" nidaları atıyor. İYİ Parti'nin desteği sayesinde Muhittin Böcek'in Antalya'da ipi göğüslemesi asla sürpriz olmaz.

Bursa'da seçimi kim kazanacak? Bursa yerel seçim anketi

Ak Parti'nin 2014 seçimlerinde %49 oy oyranı ile adeta çıkartma yaptığı Bursa'da son anket oranları şaşrıtıcı düzeyde. Ak Parti'nin kale olarak gördüğü Bursa'dan hep güvenoyu aldı. Ancak Suriyeli mültecilerin yarattığı rahatsızlık (iş, taciz, hırsızlık) Ak Parti'yi zora soktu. CHP ve AK Parti Bursa'da kafa kafaya gidiyor.

 

Denizli'de seçimi kim kazanacak? Denizli yerel seçim anketi

2014 yerel seçimlerinde %45 oy oranı ile seçilen Osman Zolan 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden aday seçildi. CHP ve İYİ Parti ortak aday olarak çıkarttığı Ümit Bahtiyar ise her gününü dışarıda geçirerek seçmenlerinden oy istiyor. Denizli'de 31 Mart günü kıyasıya bir mücadele geçecek.

 

İstanbul'da seçimi kim kazanacak? İstanbul yerel seçim anketi

Tüm Türkiye'nin sonucunu merakla beklediği şehirlerin başında İstanbul geliyor. AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım tüm Türkiye tarafından tanınıyor ve biliniyor. Son başbakan ünvanını da taşıyan Binali Yıldırım, İstanbullulara trafik sorununu çözme vaadi verdi. CHP'nin adayı ise genç başkan Ekrem İmamoğlu günün neredeyse tamamını dışarıda vatandaşlarla geçiriyor. Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanlığı sırasında bir çok ilke imza atarak adından söz ettirmişti. Kültür, sanat, spor ve doğa ile içli dışlı olan genç başkanın kulaklarda kalan vaadi ise "İstanbul çıldıracağı kadar çıldırdı huzurlu bir yaşam vaad ediyorum" sözleriydi. Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında kıyasıya bir mücadele var. 2014 yerel seçimlerinde Kadir Topbaş %47,9 luk oran ile CHP'li rakibi Mustafa Sarıgül'ü geçmişti. Ancak bu seçimde farklı olan taraf ise Ekrem İmamoğlu'nun enerjik ve herkese kucak açan görüntüsü. Binali Yıldırım ise seçim çalışmalarına geç başlamış olsa da aradaki farkı kapatmış durumda. Böylesine başa baş geçen bir yarışta kazananı seçm güenliğinin belirleyeceği kesin gözüyle bakılıyor. ABD ve Fransa seçimlerini %99 oranla doğru tahmin eden Google AN, Google Trends ve Pool uyugulamaları İmamoğlu'nun 1,5-2 puan farkla yarışı kazancağını öngörüyor.


Ordu'da seçimi kim kazanacak? Ordu yerel seçim anketi

2014 yerel seçimlerinde %54 oy oranı ile AK Parti Adayı Enver Yılmaz rekiplerine adeta fark atmıştı. Ancak 31 Mart seçimleri için Google AN, Google Trends verileri Saadet Partisi adayı Naim Şahin ismini ön plana çıkarıyor.

İdris Naim Şahin her ne kadar adı İYİ Parti ile anılmış ve adaylığı sansasyonel bir şekilde yankı bulmuş olsa da veriler onu önde gösteriyor.

İzmir'de seçimi kim kazanacak? İzmir yerel seçim anketi

CHP'nin kalesi İzmir'de oy oranı ciddi bir şeilde artış gösteriyor. 2014 yerel seçimlerinde CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun karşısına AK Parti adayı Binali Yıldırım geçmiş ve CHP %49,60 oy oranı ile 14 puan fark atmıştı. CHP adayı Tunç Soyer'in uzak ara fark ile ipi göğüslemesi bekleniyor.

 

Rize'de seçimi kim kazanacak? Rize yerel seçim anketi

Ak Parti'nin kalesi Rize'de 2014 yerel seçimlerinde yaşanan senaryonun aynısı yaşanacak. AK Parti'nin uzak ara fark ile Rize'yi kazanması bekleniyor.

CHP Ak Parti İYİ Parti İdris Naim Şahin Ordu anket sonucu Binali Yıldırım Ekrem İmamoğlu Ordu'da seçimi kim kazanacak İzmir'de seçimi kim kazanacak? İstanbul'da seçimi kim kazanacak? İstanbul'da seçimi kim kazanacak 31 Mart 2
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

istanbul escort

escort istanbul

maltepe escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
UMUT ORAN’DAN YSK’YA “GEREKÇEMSİ” TEPKİ
UMUT ORAN’DAN YSK’YA “GEREKÇEMSİ” TEPKİ
Cumhurbaşkanı Atama Kararı Resmi Gazete’de
Cumhurbaşkanı Atama Kararı Resmi Gazete’de