Oray Keleş Yol yaparak trafik sorunu çözülemez!
Advert
Yol yaparak trafik sorunu çözülemez!
Oray Keleş

Yol yaparak trafik sorunu çözülemez!

oray@hotmail.fr

Yol yaparak trafik sorunu çözülemez!

Türkiye nüfusu artan bir ülke. İç ve dış göç de eklenince büyük şehirlerde ne kadar yol yapılırsa yapılsın altından kalkılmayacak kadar büyük bir araç yoğunluğu mevcut oluyor. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde yolların arttırılması da sonuç vermiyor çünkü trafikteki yoğunluktan dolayı park halinde bekleyen bir o kadar da araç yollar yapıldıkça trafiğe dahil oluyor ve sonu gelmiyor. Ocak 2019 verilerine göre geçtiğimiz yıllara oranla otomobil satışlarının dip yapması kimseyi aldatmasın. Trafikteki araç sayısı bu sene de artmaya devam edecek. Ekonominin daralması eski araçların trafikte bir süre daha seyir etmesine sebep oluyor.

Dikine mimari ile büyük şehir yaşantısını kırsal kesimde özendirmede sona geldiğimizi düşünüyorum. Hayatımda Bankok, Yeni Delhi gibi şehirlere hiç gitmememiş olsam da gerek filmlerden gerek internet videolarından gördüğüm kadarıyla şehirlerimiz Asya'nın bu kalabalık vıcık vıcık insan dolu olan yerlerine benzemiş durumda. Kalabalık Asya şehirlerinin arı kovanını andıran merkezlerinde dikkatimi çeken ise 2 ve 3 tekerlekli ufak araçların trafikte oldukça yoğun olarak kullanılması. Ayrıca ağır taşıtların da ufak hacimli olması zorunluluk olmuş.

Türkiye'de 2 tekerlekli kullanımı yaygın değil

Birçok gelişmiş Avrupa ülkesine oranla ülkemizde yoğun trafiğe rağmen bisiklet, motosiklet ve benzeri araçlara ulaşımda yeteri kadar başvurulmuyor. Birçok kuzey ülkesine göre iklim avantajna da sahipken, akaryakıt fiyatlarının nisbi fiyatı da oldukça yüksek iken bu tip hafif araçların kullanılmamasının temel sebebi ise güvenlik endişesi.

Halkımız bırakın bisiklet veya motosikletleri, ufak otomobilleri bile güvenli bulmuyor. Otoyollarında sol şeritlerin ağır vasıtalarca işgal edilen tek ülke olmamız, sık sık freni patlayan kamyonların evlere dükkanlara girdiği haberleri, trafikte dolmuş sürücülerinin, taksicilerin kendilerini at üstünde kılıç sallayan  cengaver zannetmeleri halkımızın korkularını yeteri kadar açıklıyor.  İnsanlar, trafikteki diğer sürücülere güvenmedikleri için hafif araç kullanmaya çekiniyorlar. Araçların büyüklüğü bir güvenlik tedbiri olarak görülüyor. Ekonomik gücü olan vatandaşların 4X4 gibi büyük boy araçları tercih etmesinin sebebi gösterişten ziyade daha çok güvenlik amaçlı. Bu durum da trafikte çoğu kes bir tek kişiyi taşıyan araçların kalabalığına sebep oluyor. Bir insan ortalama 80 kg, onu taşıyan araç ise ortalama 1500 kg.. İsrafın boyutu bu derece yüksek! Araç yakıtın neredeyse tamamını kendisini taşımak için tüketiyor diyebiliriz aslında.  


Trafik tedbirleri daha çok hız limitleri için uygulanıyor. Trafik güvenliği sadece hız sınırının aşılmasının önlenmesi ile sağlanmaz. Hız sınırını aşmayan ancak şerit ihlali yapan, uzun farlarıyla gece karşısındakini kör eden, sinyal vermeyen, aracını çift sıra park halinde bırakıp yolları kapatan, sürekli korna çalan döner kavşakta, yaya gecidinde önceliğin kime ait olduğunu bile bilmeyen, yeşil ışık yandığında başka işle meşgul olduğu için hareket etmeyen  sürücülere pek bir yaptırım uygulanmıyor.
 
Gelişmiş ülkeler, teknolojiden daha fazla yararlanarak büyük şehirlerde merkezlerdeki yoğunluğu azaltmak için interneti çok daha etkin kullanıyorlar. Sokaklarda yolcu arayan boş boş gezen taksi göremezssiniz. Taksiye ihtiyacı olan uygulama kullanır. Bizdeki gibi boş taksi trafikte kalabalık yaratmaz. Büyük şehirlerin etrafındaki köylere yüksek hızlı internet, beraberinde online alışveriş için gerekli alt yapı gibi hizmetler ile nüfus merkezlerden modern müstakil bahçeli evlere teşvik ediliyor. Home office tarzı çalışma ile sabah ve akşam trafiği azaltılıyor. Birçok çalışan, haftanın her günü artık işe gitmiyor. Kamu binaları şehir merkezlerinden çıkartılarak insanların araba ile ulaşabilecekleri ferah alanlara taşınıyor. Gelişmiş ülkelerde şehir merkezleri turistlerin ve ailelerin hoşça vakit geçirebileceği sosyal alanlar olarak kullanılıyor ve taşıt trafiğine genelde kapalı tutuluyor.

Türkiye'de taşıtların ufalması için devletin trafikte güvenliği arttırması bir zorunluluk. Yollar güvenli oldukça, insanlar bisiklet, motosiklet veya ufak elektrikli araçların konforunu yaşamak isteyeceklerdir. Bu dönüşüm bizi her yıl trafikte ziyan ettiğimiz milyarlarca dolarlık israftan ve kirlilikten kurtaracaktır.  
 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’da iki savaş uçağı çarpışarak düştü
Almanya’da iki savaş uçağı çarpışarak düştü
Terör listesindeki 4 terörist öldürüldü
Terör listesindeki 4 terörist öldürüldü