Korcan Tansel Türkiye şu anda yönetilmiyor idare ediliyor
Türkiye şu anda yönetilmiyor idare ediliyor
Korcan Tansel

Türkiye şu anda yönetilmiyor idare ediliyor

korcan@sakinca.com

Ey Amerika, Ey Almanya derken şimdi Ey Kabzımal, Ey Manavcı ya döndü haykırış… Acaba hedef mi küçüldü?

Üretime dönük, özellikle tarımsal üretime dönük yapılandırmaları özelleştirirseniz sonuçlarına katlanırsınız. Önce et ithal etmeye başladık sonrasında nohutlar samanlar geldi, şimdi de patates  soğana döndü olay. Üretmeyince neyi tanzime dayalı satacaksın?

Öncelikle Tanzim Satış Sistemi ne demek onu açıklayayım sizlere… Eğer aracıların karları çok yüksekse ve piyasada çok mal varsa “Ben halka ucuza yedireceğim” diyerek tanzim açarsın. Ama sorun şu piyasada yeterli mal olmadığı için ve planlama yapılamadığı için bunların fiyatları çıldırıyor. Yoksa kabzımallar, tacirler ya da manavlar çılgın bir kazanç elde etmek için fiyat uçurmuyorlar.

Zamanında tüp kuyruğunda olan Türkiye şimdi soğan, hıyar, biber kuyruğuna girdi.  Tüp kuyruğunun yine de bir anlamı vardı. Çünkü tüpü yani LPG’yi ithal ediyordu Türkiye. Şimdi ise tarım ülkesi olan kendi memleketimizde soğan, patates, biber, domates için kuyruğa girer olduk. Üstelik bunları kota ile alabiliyoruz. Soğan için 5 kilo, biber için 1 kilo, salatalık için 3 kilo gibi. Ama bu kota meselesi daha ilk günden tartışmaları da beraberinde getirdi. Konuşulan olay ise alım gerçekleştiren tekrar sıraya girerse ne olacak? İşte bu plansızlıktan kaynaklanıyor. Bakın bunun için karne sistemi gelirse ben şaşırmam siz de şaşırmayın.

Hükümetimizin deyimi ile Sebze İhanet Çetesi var piyasada. Acaba bu çete de dış mihrapların oyunu mu? Yoksa üretim mi bitti, yoksa tarımsal planlama yapmıyor muyuz artık. Yoksa çiftçilik kötü durumda mı?

Bence neden bu hale geldiğimizi sorgulamamız gerekiyor. Neden mi bu duruma düştük. Döviz fiyatı o kadar yükseldi ki dışarıdan almak da pahalı hale geldi. Gerçekten korkum şudur ki;  insanların kafayı sıyırıp kabzımalları linç etmesi. Üretmemiz gerekiyor. Üretimi yapmazsak çok daha kötü hale gelecek.

Ziraat Bankası ve Halk Bankası önüne gelene kredi verdi. Çünkü amaç ekonominin canlı tutulması ve düzgün gözükmesi. Ziraat ve Halk Bankası toplamda 3.6 milyar dolar zarar elde etti. Neden etmesin ki siz o kulübe kredi verirseniz, o medya gurubuna kredi verirseniz, seçim var diye ekonomiyi süspanse etmeye çalışırsanız  o bankalar da deli gibi kredi vermeye devam eder.

Türkiye zamanında Rusya’ya domates satamıyoruz diye karalar bağlıyordu. Şimdi ise domates kara borsaya düşecek duruma geldi.  Türkiye 2002 krizinde bile kara borsayı görmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız sırada temizlik malzemelerinin olduğunu söyledi. Ama onunla da bitmiyor ki! Bunun beyaz eşyası var, mobilyası var, okulu var… bunları saymakla bitmez…

16 Şubat 2019’da işsizlik oranları açıklanacak. Bakın ne kadar değişmiş rakamlar sizler de göreceksiniz. Türkiye şu anda yönetilmiyor idare ediliyor. Tanzim satış noktaları da bir süspansiyon yani kısa süreli bir pansuman yapıldı.

Bizim için çok acı bir fatura geliyor. Bu faturayı her zaman halk ödedi. Maalesef bu faturayı yine halk ödeyecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı