Korcan Tansel Tablo çok vahim! Her 4 gençten biri işsiz
Tablo çok vahim! Her 4 gençten biri işsiz
Korcan Tansel

Tablo çok vahim! Her 4 gençten biri işsiz

korcan@sakinca.com

TÜİK tarafından merakla beklenen işsizlik rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar gösteriyor ki Kasım ayı itibarı ile artık krizin tamamen içine girmişiz. Bundan sonra yapılacaklar halkımızın ağır bedeller ödeyerek karşılığını bulacağı çarklar olacak. Şimdi size altını çizerek açıklamak istediğim bir not var.

Ali isimli bir genç olsun. Ali 3 ay boyunca sürekli İŞKUR'a gidip iş arıyor olsun. 4.ay sonunda Ali İŞKUR'a gitmeyi kesmiş ama hala iş arayan biri olsun. Ali 5.ay sonunda da İŞKUR'a gitmezse bu sefer Ali'yi işsiz sınıfından saymıyorlar. 

Şimdi buradan nereye geliyorum. 2017'de %10.3 olarak açıklnanan işsizlik rakamı 2018'de %12.3'e geldi. Genç işsizik oranı %19.3'ten %23.6'ya çıktı. Yani TÜİK rakamlarına göre 3 milyon 981 bin işsiz var. Ama eğer yukarıda verdiğim "Ali" örneğni devreye sokarsak toplamda 6 Milyon 300 bin işsiz var. Yani 2 milyon 243 bin kişi çalışmaya hazır ama onları işsiz olarak saymıyorlar. Ama diyorum ya 2 milyon kişiye söyleseniz yarın değil hemen bugün başlarlar. Bu arada bunları ben demiyorum, TÜİK verilerine bakarak sizlere yazıyorum.

Sanayi ne kadar düşerse o kadar işsizlik var ve o kadar ekonomik sıkıntı var demektir. Türkiye’de sanayi o kadar azaldı ki her geçen yüzlerce işçi işinden çıkartılıyor.  Gecenin körü dediğimiz saatlerde binlerce insan iş bulmak için buz gibi havada kuyruğa giriyor. Tabi bunu mevcut medya asla ekranlara yansıtmaz.

AW620236-01Ekonomik datalar geriden geldiği için  daha etkilerini yeni yeni görüyoruz. Ancak çok ciddi bir şekilde sıkıntı ile karşı karşıyayız. Gecenin 2'si ve yüzlerce insan geçici de olsa bir iş bulmak için sırada saatlerce beklyior.

Her 4 gençten biri işsiz durumda ve bunlar alttan gelen yeni jenerasyon. 30 yaş üstünü daha hesaplamıyorum bile. Evli ve evine ekmek parası götüremeyen yüzbinlerce aile babası her gün sokaklarda iş arıyor.

 

Ekonomide dengelenme mi var?dengelenme 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomide dengelenme olduğunu söyledi. Ayrıca hükümet 2018 Eylül ayında yaptığı ekonomik paket toplantılarında da bu ekonomik dengelenme hareketini dile getirmişti. Yandaki grafik Türkiye İstatistik Kurumundan alınmış bir grafiktir. Burada sizlerinde göreceği gibi Takvim Etkisinden Arındırılmş Yıllık Değişim Oranları var. Dengeli bir ekonomide böyle bir grafik söz konusu olur mu ? Matematik bilgisine de ihtiyaç yok geometri bilgisine de ihtiyaç yok. Aşağı yönlü bir hızlı düşüş var. Burada bir dengelenme var da ben mi göremiyorum ?

Türkiye eğer çok büyük bir ülke olmaya karar veriyorsa bunun için beşeri kaynaklara ihtiyaç vardır. Ancak beşeri kaynaklarımızı tamamen kaybediyoruz. Yetiştirdiğimiz en iyi mühendisler yurt dışına giderek ülkeden uzaklaşıyor. Bunun nedeni de çok belli, çünkü önünü göremeyen bu gençler kendilerini garanti altına almak için bunu yapıyor. Ülkede milyonlarca üniversite mezunu insan işsiz. Daha geçtiğimiz gün ÖSS birincisi bile entersandır mülakatta tüm soruları cevaplamasına rağmen elendi.

Aslına bakarsanız Türkiye  kırılma noktasını defalarca kez geçirdi. Bu seçimden sonra işszilik bitecek, 'Evet' derseniz Türkiye uçacak, Başkanlık sistemine geçersek dertler bitecek, Eroğan'ı başkan seçerseniz Türkiye Avrupa lideri olacak ve işsizlik sıfır olacak. Peki şimdi ne konuşuyoruz tanzim kuyrukları, işsizlik ve zamlar... 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı