DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Korcan Tansel
Korcan Tansel
Giriş Tarihi : 02-03-2019 00:17

Eğer milletin aklı ile dalga geçersen, o millet seni sandıkta cezalandırır

korcan@sakinca.com

Cumhuriyet 1923'te ilan edildikten bir kaç ay sonra halifelik kaldırılmış, padişahın sarayları ve tüm gayrimenkuller millete devredilmişti. Buradaki ana mantık neydi peki? Bu ülkede tek hakimiyet milletinidir sözüydü. Ancak ne kadar entersandır ki 95 yıl sonra yeniden TBMM çatısı altında saraylar Cumhurbaşkanlığına bağlandı. Külliye, İstanbul'daki 2 köşk, Marmaris'teki saray ve bir de uçan saray...

Şimdi bunlar Milletin Sarayları deniliyor. Peki o zaman soruyorum sarayın bütçesi 2.8 milyar liraya yükselilirken, sarayda çalışanlara %26 zam yapılırken, diğer tarafta sefalet içerisinde geçinmeye çalışan ve asgari ücrete talim eden millet var.  Yoksulluk sınırının 6.328 Lira olduğu bir ülkede vatandaşın geçinmesi için  borçlanmaktan başka şansı yok.

Milyonlarca insan emekli olabilmek için yaşa takılmış, haklarını aramışlar. Ak Parti ve MHP tarafından fırsatçı olarak değerlendirilen EYT mağdurlarının eylemlerini hiç bir televizyon kanalı vermiyor. Verenler yok değil var tabiki, ama o kanallar da yandaş televizyon platformlarında yok. Belli internet gazeteleri verebiliyor sadece. Emeklilerin emekli olduklarında alacakları para zaten öyle ahım şahım bir para değil ki? Bu mu devlete yük olacak? Peki sarayda harcanan paraya ne demeli? Saray bu ülkenin bir itibarı mı ? Peki vatandaşın bakkalın, kasabın önünden geçerken itiarı ne olacak? 

Geçtiğimiz hafta Ankara'da EYT mağdurları öyle bir eylem yaptı ki! Onbinlerce insna katıldı o eyleme. Hangi televizyon kanalı haber yaptı? Hangi gazete manşetine taşıdı? 

Atanamayan öğretmenler, iş bulamayan işçiler, çocuğuna harçlık veremyen babalar, 3600 ek gösterge sözü verilen memurlar ve hemşireler, tanzim yüzünden batan pazarcılar, çifçiler, af sözü verilen bir umutla bekleyen aileler... Daha ne kadar sayabilirim ki?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP'nin bir kaç tane vaadi vardı. Bu vaatler bir çok aileyi derinden etkileyen ve önem arz eden vaadlerdi. Durun sizi çok sıkmadan kısaca bir kaç tanesine göz gezdirelim.

- Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere kader kurbanlarına af çıkarılması.
(Seçimden sonra 1 kez gündeme geldi daha da konusu açılmadı)

- Vatandaşların kredi ve kredi kartı borçlarından kurtulması. Ekonomide yapısal reformların hızla gerçekleşmesi.
(Dolar tarihi rekor kırdı. Faizler 2.56 lara kadar çıktı. Vatandaşın borcu katlandı. Takibe girmemesi koşuluyla yapılandırma geldi ama vatandaşın borcu çoktan takibe girdi)


- Yük ve yolcu taşımacılığı yapan esnafa vergisiz akaryakıt sağlanması,
(Vergisiz almayı bırakın zam yapmasanız esnaf ona da razı olacak)

- AVM ve zincir marketlere yönelik tedbirler alınması. Çiftçilerin mazot üzerindeki vergilerin kaldırılması.
(Sadece son 1 ayda yakıta 5 defa zam geldi)

- Emeklikte yaşa takılan kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi.
(Bu konuyla ilgili çalışma yapılmadığı gibi, hakkını arayanlara "FIRSATÇILIK" terimi atıldı)

Onlarca seçim vaadinden sadece bir kaç tanesini sıraladım buraya. Peki şimdi af için umut verdiğiniz aileleri bıraktığınız duruma ne denir? Peki ya EYT mağdurlarına söz verip daha sonra onlara fırsatçı denmesine nasıl bir şey söylenir? Milyarlarca lira saraya giderken emelilikte yaşa takılanlar mı fırsatçı oldu? Atama bekleyen onbinlerce öğretmen iş bulmaya çalışan milyonlar mı suçlu oldu şimdi?

Seçime çok kısa bir süre kaldı. Eğer siz milletin aklı ile dalga geçerseniz, o millet de sizi sandıkta cezalandırır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
E-GAZETE
Adıyamanlı kadınlar, su kabaklarını sanat eserine dönüştürüyor
ARŞİV ARAMA
bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar