Korcan Tansel CNN Türk İmamoğlu'na ve CHP'ye sansür yaptı
CNN Türk İmamoğlu'na ve CHP'ye sansür yaptı
Korcan Tansel

CNN Türk İmamoğlu'na ve CHP'ye sansür yaptı

korcan@sakinca.com

Türkiye, dün gece televizyon tarihine geçecek bir manzara ile karşı karşıya kadı.
Demirören Medya grubuna bağlı CNN Türk kanalında yayınlanan "Buket Aydın ile 40" programının konuğu CHP İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'ydu.

Kanal D Haber Başkanı Buket Aydın'ın sunduğu bu programda format gereği, konuk olan kişiye 40 soru soruluyor ve her bir soruya 2'şer dakika içerisinde cevap verilmesi bekleniyor. Dün de gayet normal başlamıştı program. Buket Aydın İstanbul adayı İmamoğluna tek tek gayet de güzel sorular soruyor, İmamoğlu da açıklayıcı ve bir o kadar da temiz bir uslüp ile cevaplıyordu. İmamoğlu 13.soruya cevabını veriyordu ki yayın birden kesildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 5.İyilik Ödülleri paneline canlı bağlantı kuruldu.

Her hangi bir uyarı yok, alt bant yok, bilgilendirme yazısı yok, birden öyle kesildi yayın. Hani biraz bekledim belki alt yazı geçerler program birazdan devam edecek diye...

Gazetecilik ve habercilik terminolojisine uymayan bu davranışa "SANSÜR" denir. CNN Türk kanalının ilk vukaatı da değil bu. Daha önce Gezi Olayları sırasında kanal Penguen Belgeseli vererek televizyonculuk tarihine geçmişti.

Peki İmamoğlu'na yapılan bu saygısızlık değil de nedir? Milyonlarca kişinin desteklediği bir partinin adayına yapılan normal bir şey mi? Aynı şeyi Ak Parti adayı Binali Yıldırım'a ya da Mehmet Özhaseki'ye yapabilir miydiniz? 

En kötü senaryo ile ekranı ikiye böler Erdoğan'ın konuşmasını yayınlayabilirdiniz. Böylelikle izleyicide yayın kesildi algısı oluşmayacak programın devam edeceği bilinecekti. 

Televizyonculuk, habercilik, gazetecilik halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlamak demek değildir, sansür uygulamak yada ambargo uygulamak demek de değildir.  Haber belirli bir zaman dilimi içerisinde dünyamızda ve çevremizde olup biten gelişmelerin tamamını içerir. Her yeni, farklı, şaşırtıcı, ilginç vb. özellikler taşıyan gelişme/olay ya da olgu herkes için haber değeri taşımaz.

Ekrem İmamoğlu'nun konuşmasının birden kesilerek Erdoğan'ın panel konuşmasına canlı olarak bağlantı kurulmasında direkt olarak art niyet arıyorum.

1- Ekrem İmamoğlu CNN TÜRK yayını sırasında kendi resmi twiter hesabında canlı yayını açtı. Tabi kanal birden Erdoğan'a bağlanınca İmamoğlu'nun twitter hesabındaki yayın da Erdoğan'ı gösterdi. (Amaç burada CHP seçmenini zorla izletmek mi)

2- Milyonlarca CHP, AK Parti, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi, Vatan Partisi seçmeni İmamoğlu'nun vaatlerini dinliyordu. Birden yayının kesilmesinde acaba algı operasyonu mu vardı?

3- Yayın kesilerek, bakın tekrar ediyorum sansürlenip kesilerek (PrimeTime) kuşağı için izleyicileri program bitti havasını mı vermek istediniz?

4- Yayın kesildikten sonra neden bir alt yazı, bilgilendirme metni bant geçmediniz?

5- Gelen eleştiriler sornası Buket Aydın bir açıklama yaptı. Ama yapmasaydı daha iyiydi. Bir gazeteci olarak bunu savunmak yerine, Kanalı adına neden özür dileyemedi?

Burada parti sempatizanlığı yapmanın gereği yok CNN Türk dün gece çok büyük bir ayıp yapmıştır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı