Korcan Tansel İmamoğlu İstanbul'u değil, İstanbul İmamoğlu'nu kazandı
İmamoğlu İstanbul'u değil, İstanbul İmamoğlu'nu kazandı
Korcan Tansel

İmamoğlu İstanbul'u değil, İstanbul İmamoğlu'nu kazandı

korcan@sakinca.com

Türkiye tarihinin en görkemli seçimlerinden birini geride bıraktı. Ancak seçim gerilimi bir türlü dinmedi. Dinecek gibi de gözükmüyor.

Seçim öncesinde gerek televizyon kanallarında, gerekse gazetelerde orantısız kampanyaları görerek seçime gitti Türkiye. Ankara, Adana, Antalya, Mersin bir bir Büyükşehirleri kaybeden AKP İstanbul'u kaybetmemek için adeta direndi. Öyle ki Anadolu Ajansı 23:15'den sonra 'Sahadan veriler gelmyior' diyerek veri akışını durdurdu. Tüm Türkiye AA'nın gösterdiği bu yaklaşıma adeta ateş püskürdü. 4 saatte %75'e kadar gelen İstanbul verileri ne oldu da 23:15'de gelmemeye başlamıştı? Vatandaşın aklında soru işaretleri, dedikodular, tilkiler dolaştı durdu. Ancak CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu o kadar güzel bir duruş sergiledi ki profesyonellik diye buna denir. Her saat başı çıktı kendi parti örgütünün sahadan topladığı rakamları kamuoyu ile paylaştı. Saatler saatleri kovaladı ne AA'dan ne YSK'dan açıklama vardı. Yandaş kanalların hepsi haritayı sarıya boyadı. YSK öğle saatlerinde çıktı ve İmamoğlu'nun önde olduğunu söyledi. İşte o an itibarı ile AA'da verileri düzeltti. İşin en utanç kısmı ne biliyor musunuz? AA İmamoğlu'nun önde olduğunu TÜRKÇE olarak veremedi. İmamoğlu'nun önde olduğunu İngilizce olarak dünyaya duyurdu. Cumhuriyetin habercisi olarak kurulmuş Anadolu Ajansı'nın seçim zamanındaki tutumu, Türk halkı tarafından nefretle karşılandı. AA Genel Müdürü Kazancı saatler sonra açıklama yaptı. Ama "Atı alan Üsküdar'ı geçti" Zaten kendi kızına bile inandıramadıysa hiç kimseye inandıramaz...

İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder
Bu sözleri zamanında Cumhurbaşkanı Erdoğan söylemişti. 3 ay önce Türkiye'deki tanınırlık oranı %16 olan Ekrem İmamoğlu, sokağa pazara çıkarak halka bütünleşti. Öyle ki 3-4 kanalın dışında hiç bir kanal onu göstermedi. YANDAŞ medya İmamoğlu'nu adeta sansürledi. Hatta ve hatta konuk olduğu bazı yandaş kanallarda sözlerini kestiler yayınlarını kestiler. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Adeta Mansur Yavaş'a yapılan gibi oldu. Ona da ne olduğu daha net olarak belli olmayan "çek senet" konusu üzerinden yürüdüler. AKP İstanbul'da ve Ankarada sandıktan umduğunu bulamadı. Ülkenin İçişleri Bakanından, Adalet Bakanına kadar varan tüm kıdemli isimler CHP'yi ve seçmenlerini farklı yaklaşımlarla kutuplaştırdı. 

Seçim İtirazı
Resmi olmayan seçim sonuçlarının YSK tarafından açıklanmasından sonra, AKP harekete geçti. Öncelikle tutanaklarda kaydırma olduğunu söyledi. Bundan medet bulamayınca da geçersiz oyların yeniden sayılması gerektiğini dile gitirdiler. Geçersiz oyların sayılması CHP'nin itirazı üzerine durduruldu.  

Geçersiz oyların sayımının durdurulması
AKP geçersiz oyların sayılmasını neden istedi? Bunun bir nedeni var mı? 17 yıldır iktidarda olan parti 1 kez dahi geçersiz oyların sayımını istememişken şimdi ne oldu da geçersiz oyların sayımını istiyor? Daha önceki seçimlerde böyle bir talep oldu mu ? Şimdi gelelim bilmeyenler için geçeriz oyun tanımına. Sandıkta usulsüz bir oy bulunursa bu oy parti temsilcilerinin otak görüşü halinde geçersiz oy olarak ayrılır. Bende şimdi soruyorum. AKP'nin parti temsilcisi o geçersiz oyları onaylamadı mı? Neredeydi o temsilci o zaman?

Yazımda başlık olarak da yazdım bu saaten sonra Ekrem İmamoğlu İstanbul'u değil, İstanbul Ekrem İmamoğlu'nu kazandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı