Korcan Tansel Yeni medya bu televizyonu bitirecek
Yeni medya bu televizyonu bitirecek
Korcan Tansel

Yeni medya bu televizyonu bitirecek

korcan@sakinca.com

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni medya teknolojileri günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir. Akıllı telefonumuzun yanımızda olmadığı bir an bile artık bulunmamaktadır. Hareket halindeyken, araçtayken, yemekte bir restoranda ve hatta evimizde aile bir aradayken bile yeni medya teknolojileri olan akıllı cihazlarımızı elimizden düşürmemekteyiz.

Bu durum internetin yaygınlaşması, genişbant internet hızlarının her geçen gün kullanımının artması ile yaşanmakta ve bizleri yeni medya ürünlerine bağımlı hale getirmektedir. Bu bağlamda şu soru hemen aklımıza gelmekte ve geçtiğimiz birkaç yıl boyunca da tartışılmaktadır: Evimizin başköşesinde yer alan, bir anlamda hayatımızın merkezinde yer alan, icat oluşunun üstünden yarım asır geçen sihirli kutu televizyon artık yerini başka teknolojilere mi bırakacak? Diğer bir değişle televizyon artık müzelerde göreceğimiz bir cihaz mı olacak? Bu soruya doğrudan ve net bir cevap vermek mümkün: EVET

Televizyon yeni medya içerisinde kendine yeni bir mecra bulmuş ve dönüşüm sağlamıştır. olsa da gelecek yıllarda etkisi asla eskisi gibi olmayacak. Yandaş yayıncılık ve yalan haberin sözcülüğünü yapan kanalların hepsi kendi sonlarını getirmekte. Bu durum da söz konusu bir çok kanalın kendini kanser gibi saran yalanları ile halkı kandırmanın bir sonu olacağının göstergesi olarak karşımıza çıkmakta.

Sayısallaşmanın sonucu olarak yeni medya teknolojilerini kullanan yeni televizyon yayıncılık türlerinden bahsetmek mümkündür. Gelecek yerini Yeni Medyaya bırakıyor. Youtube üzerinden günlük yayın yapan sosyologlar, gazeteciler, bilim insanları, gezinirler, ekonomistler olanı biteni zaten ortaya çıkarıyor. 

Aslına bakarsanız her şey bir tarih her şey bir milat, Televizyonun halka açık ilk gösterimi, 25 Mart 1925 yılında İskoç bilgin John Baird tarafından geliştirilmiş televizyon aracılığı ile yapılmıştır. Bakalım son gösterimi ne zaman yapılacak bunun 10 yılı geçeceğini sanmıyorum. Çünkü daha 20 yıl önce hayatımıza giren uydu yayını için bile bunun üzerine teknoloji olamaz diyorduk. Üzerine geniş bant yayınlar geldi, HBBTV geldi, iP TV geldi... 

Türk Televizyon kanalları artık halkı yönlendiremiyor. Reyting kaygısı bir diziyi 3-4 bölümde bitiriyor. Çünkü artık geribildirimeler var. Yani artık sosyal medyada hemen bir yapım, haber yada durum eleştiri alabiliyor. Kanalların kendi çıkarları doğrultusunda yaptıkları yayınlar artık yeni nesil tarafından fark edilip yine o nesil tarafından cezalandırılıyor. Onlar o şekilde yollarına devam etsinler. Hazırı tüketmeye devam etsinler... Öyle ki yakında bu kanalar da bir gün Telgraf gibi, Posta gibi bitecek ve maziye karışacak. Onları da bundan bir kaç yıl sonra eski tarihte kalmış teknolojilerden sayacağız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı