Korcan Tansel
Korcan Tansel
Giriş Tarihi : 12-05-2019 20:53

Merkez Bankası ne yapmaya çalışıyor

korcan@sakinca.com

Ekonomi ve piyasa her ne kadar benzer terimler gibi olsa da aslına arasında çok büyük farklılıklar var. Ekonomi dediğimiz finans piyasaları, alıdğınız maaş, patates üretimi, soğan üretimi, fiili yatırımlar diyebiliriz. Piyasa ise bunun küçük bir paçası gibi gözüken ama aslında büyük oyuncuların koşturduğu yerdir. İstanbul Borsasının %64'ü yabancıların elinde. Türkiyedeki sıcak para mikyarının 210 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 

Sıcak para Emin Çapa'nın deyimi ile uyuşturucu gibidir. Yatırımcı gelir para getirir ve para kazanır. En ufak bir sorun olduğunda parasını alıp gider.

Yabancı yatırımcılar Türkiye'de iş kurup fabrikalar açıp istihdam sağlar. Ama sorun olduğunda kabilecekleri bir yer yok. Yani fabrikayı hemen nakte çeviremezsiniz.

Türkiye'ye sıcak para girişi de bir süredir durdu. Bu nedenle de dolar/tl paritesi değişkenlik gösteriyor. Peki sıcak para neden ülkeye girmiyor? Acaba iktidarın dediği gibi dış güçlerin ekonomiye saldırı sı mı? Tabi ki de hayır...

Yatırımcının ülke ekonomisine olan inancı kalmadı. Özellikle YSK'nın İstanbul seçimlerindeki kararı sonrası yatırımcılar hukukun üstünlüğü ilkesi yüzünden oldukça endişeli. Çünkü yabancı yatırımcı bu ülke sebepsiz yere sandıktaki karar sornası ya benim de param bir konda kaybedersem diye düşünüyor. Yabancı yatırımcı için Türkiye'nin bulunduğu ekonomik koşullar ilgilendirmez o kriz anında para kazanmak ister. 

Türkiye CDS sıralamasında 498 puana geldi. Bizim üstümüzde Arjantin ve Venezuela var. HAVUZ medyasının tabi ki bunu göstermesi söylemesi mümkün değil.  İktidarın pansuman çabaları hiç bir sonuç vermiyor. AK Parti iktidarı ilk seçildiğinde tüm partileri barajın altına almıştı. Çünkü o partilerin krizde etkisi büyüktü. 

Merkez Bankası her ne kadar "Benim dolar ile işim yok" dese de, yaptığı tüm hamleler doları durdumak adına yapılan kararlardı.

Ekonomi sizi bir yere kadar çekecektir. Artık zurnanın zırt dediği yere geldik. Ülke ekonomisini yönetemeyenlerin bizi getirdiği hal bakalım bizi hangi yola sürükleyecek...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
Uçak seferleri ne zaman başlıyor? Hangi tarihte uçuşlar başlayacak?
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hükümetin Korona Virüs Salgını yönetimini nasıl buluyorsunuz?
E-Bülten Kayıt
Reklamı Geç