Celal Cenk Kaya Ali Babacan ve AKP
Ali Babacan ve AKP
Celal Cenk Kaya

Ali Babacan ve AKP

cenk@sakinca.com

Ali Babacan niye parti kuruyor? AKP nin yedek gücü mü? Ekonomi kötüyken, ekonomist Babacan kurtarır mı? İstanbul seçimlerini İmamoğlu milyona yakın fark ile kazandı peki bu
AKP'nin çözülme süreci mi? Ön görmemek pek mümkün değil. iYi Parti marifeti 80 öncesi kavgalı CHP ve ülkücüleri çatı adaya İmamoğlu'na oy verdirmeyi başardı. Tüm bunlara rağmen mecliste en az medyaya yansıyan parti iYi Parti. Babacan genç ve dinamik siyasetçi, İmamoğlu modeline rakip çıkartılmaya çalışılması ve ekonomist olması proje olarak gayet başarılı.
Tabi asıl amaç AKP'den kaçışın iYi Parti olmaması. AKP tarafından kabul edilebilir değil. Asıl efsane isim Durmuş Yılmaz iYi partinin baş ekonomisti gerçek.
Erken seçim ihtimali, parlamadan iYi parti egale etmek.Genç dinamik siyasetçi modeli ile egale etmek Gül'ün bile geri planda kalması belki bu sebeptendir.

Trump'ın Türkiye resmi ziyareti temmuz ayında kesin gibi... Bir de söz verildiği gibi 100 Boing uçak satın alınması varsayımımı güçlendiriyor. Fakat bu aralar Trump sağcı bir siyasetçi olduğu için ABD çiftçilerin malı elde kalması ve çiftçilerin batıyor olması 100 Boing Türkiye tarafından alınmasıdan çok daha önemli. Yani sadece ABD'den tarım ithalatı başkan Trump tarafından yaptırılmasına engel olacaktır. Trump için ikinci elzem konu ABD araba firmalarının satılmaması. ABD araçlarına Alman marka otomobilleriyle aynı seviyeye indirmek Trump için şahsi başarı olucaktır. Cari açık olur diye korkmayın zaten araç satışı yok gibi. Tarım ürünü ithalatı Türk medyasında yerli malı haftası gibi duygu yoğunluğu zirve yapmışken aşırı tepki gelicektir. 100 Boing uçak ithal söylemi cari açığa etkisi bir yere, ABD'den tarım ürünü ithalatı ve ABD araba ithalatı devede kulak gelecektir. Aklı Selim davranan düşünenlere her zaman çok ihtiyaç var fakat kutuplaşma gözünü kara yapmaya yetti...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı