Bahadır Akçay Kayyum Meselesi ve Demokrasi
Kayyum Meselesi ve Demokrasi
Bahadır Akçay

Kayyum Meselesi ve Demokrasi

bahadir@sakinca.com

Terör örgütüne lojistik ve maddi destek sağladığı gerekçesiyle bazı belediyelere kayyum atanması Türkiye’de pek çok çevreyi rahatsız etti. Geçtiğimiz yıllardaki kayyum atamalarına nazaran bu defa karşı çıkanların safları pek bir geniş ve hepsinin dilinde aynı gerekçe: “Demokrasi!”

Sanılanın aksine, demokratik hak ve özgürlükler bakımından pek çok Batı ülkesinden ilerde olan Türkiye’de hala demokrasi talep edilmesini anlamak mümkün değil. Hiçbir Batı ülkesinde herhangi bir terör örgütü ile organik bağı olan ve bunu gizlemeyen siyasi partilere yaşam hakkı tanınmadı. Bırakın yaşam hakkı tanımayı, Türkiye bu siyasi akıma parlamentosunda temsil hakkına kadar pek çok özgürlük alanı açtı. Yine dünyanın hiçbir medeni ve demokrasisi gelişmiş ülkesinde göremeyeceğiniz kadar aydın kesim bizde mevcut! Üstelik bizim aydın kesim demokrasinin zirvelerinde yaşayan diğer ülkelerdeki gibi halkın sorunlarına da eğilmiyor. Bizdeki aydın kesimin fakirlik, eğitim, teknoloji gibi konular umurunda değil. Varsa yoksa özgürlük, insan hakları, barış vs... 

Bu kavramlar elbette kötü kavramlar değil. Kötü olan şu ki bizim aydınlar bu kavramları halkı için değil terör örgütleri ve yandaşları için istiyor! Terör örgütüne destek olduğunu çocukların bile bildiği bu üç belediyeye kayyum atanması işte bizim aydınları yine yerinden zıplattı. 

Demokrasiye aykırı bir durummuş… Seçimle gelen seçimle gidermiş… Halkın iradesine saygısızlık varmış…

Hiçbir rejim, ideolojik kavram ve temel insan hakkı, Türkiye’nin güvenliğinden daha önemli değildir. Olmamalıdır da… Demokrasi özgürlük rejimidir ancak devletin güvenliği söz konusu olduğunda özgürlüğün de bir sınırı olmalıdır. Ne yazık ki bu sınırı modern Batı dünyası bile kabul etmişken bizim aydın kesim ve bazı siyasilerimiz kabul etmiyor. 

Onlara göre “Ben bu ülkeyi bölmek istiyorum” demek suç olmamalı. “Ben bu ülkeyi bölmek için silahlı terör örgütünün faaliyetlerine destek olacağım” demek temel bir insan hakkı! Devletin bunlarla mücadelesi ise demokrasiyi çiğnemek…

Kayyum meselesine siyasi bakmak, Kürt oylarını hesaba katarak yorum yapmak, bugüne kadar kimseye bir şey kazandırmadı bundan sonra da kazandırmayacak. Mevcut iktidarı ekonomi başta olmak üzere pek çok alanda haklı olarak eleştirebilirsiniz. Ancak milli güvenlikle ilgili konularda demokrasi gerekçesiyle eleştirmek bu ülkenin ekmeğini yiyenlerin, o ekmeği kursağında bırakır. 

Hiçbir siyasi çıkar, makam-mevki, istikbal planı Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünün önüne geçmemelidir. Zira, gönülden bağlı oldukları İngiltere’nin devletini nasıl koruduğunu en iyi kendileri bilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borsa günü düşüşle tamamladı
Borsa günü düşüşle tamamladı
Deprem tahmincileri sosyal medyada kapıştı
Deprem tahmincileri sosyal medyada kapıştı