Celal Cenk Kaya Demokrasi mi ticaret mi?
Demokrasi mi ticaret mi?
Celal Cenk Kaya

Demokrasi mi ticaret mi?

9 Eylül ve haftası şaşmadan tahminlerim teker teker doğru çıktı. Borsanın yükselişi, altın ons ve gram düşüşü ve Türk Lirası değer kazanması, Bitcoin'in  zayıflaması.

ABD milli savunma bakanı Bolton’un gidişi artık iç siyasete döneceği ve uluslar arası yaptırımlar ABD gündeminde yavaşlanması beklerken :İran ARAMCO firmasının 2 petrol kuyusunu vurdu. Üretim yüzde 50 düştü. Petrol fiyatı yükselmesi ve enflasyonun artmasını bekleyebiliriz. Aramco firması Suudi Arabistan’ın ve dünyanın en büyük firması. Size bir dünya sırrı vereyim Aramco %51 hissesi ABD'ye aittir Aramco 2,5 trilyon dolar piyasa değeri tahmin edilmektedir. İran yani ABD‘yi vurmuş oldu ve yavaşlayan küresel ekonomiyi vurdu. Dünya savaşı ihtimali varmıdır? Evet vardır. ABD 2020 seçim öncesi İngiltere ve İsrail‘i maşa olarak kullanıp daha büyük karşılık verip İran’a saldırı yaptırabilir. Trump-Cumhurbaşkanı görüşmesi tarih 25 Eylülde Fakat AKP hükümetinin isteği Trump’ın Türkiye’ye resmi ziyaret yapması. Bu olası ziyaret sonrası 100 milyar dolarlık ticaret antlaşması her koşulda olacak. Patriot füze alım isteği de bizzat Cumhurbaşkanı ağzından Trump’a iletilmiştir. F-35 yaptırımı yapıp, patriot satmak isteyen Trump, açık açık yaptırımların olmayacağını tam aksi
F-35‘lerin nasıl Türkiye’ye satışını onaylayacaklarını düşünüyor. Yani Borsa ‘yükselmeye ‘devam edecek. İlk canlanacak sektör çelik ve alüminyum, demir üretici ve ihracatçı firmalar olacaktır. İşlem hacmi düşük borsamızda 30-40 kuruşlarda olsa yükselmeyi göreceğiz. Doları mevduatta tutanlar sattıkça iyileşme artacak. Ben gene THY de hisselerimi tutuyorum. Altın düşüşü ,dövizin düşüşü devam Bitcoin gene yatay ve aşağı seyirli. Demokrasi zafiyeti ABD ticaret antlaşmasının etkisini zayıflattığını söylemek isterim. Demokratik adımlar atılmadan borsada istediğim patlamanın gelmeyeceği çok açık. Demokrasi derken vergi veren maliyemizi ayakta tutan cefakar insanlarımızdan bahsediyorum.

Piyasa Berat Albayrak ve Halkbank’ atanan İstanbul eski belediye başkanı Mevlüt Uysal iki yöneticiyi beğenmedi. Avrupadan yakında olmasa bile mültecilerin bizde kalması için para vereceği ön görüm var fakat kimsenin cebine değil parayı amacına göre kullanılacağını emin olmadan para damlaya damlaya gelir. O yüzden demokrasi ve şeffaflık… Onun dışında 150 bin tırla ticaretimizi kısıtlayan Avrupa’nın İharacatımızın önünü açacağını beklemekteyim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
29 Ekim'de ücretsiz olacak
29 Ekim'de ücretsiz olacak
Selanik’teki Atatürk Evi’ne saldırı girişimi
Selanik’teki Atatürk Evi’ne saldırı girişimi