Oray Keleş Faiz düşüyor ama dolar çıkmıyor
Faiz düşüyor ama dolar çıkmıyor
Oray Keleş

Faiz düşüyor ama dolar çıkmıyor

oray@sakinca.com

Faiz düşüyor ama dolar çıkmıyor

Ekonomimizin içinde bulunduğu daralma artık tartışılmıyor.

İşsizlik verilerinden CDS göstergelerine, dış borç stoğundan tutun her alanda durum ortada.  24 Haziran 2018 genel seçimlerine girerken muhalefet adayı Muharrem İnce, seçim meydanlarında seçilemez ise doların fırlayacağını söylemiş,  seçilememiş ve döviz hemen ardından yukarı yönlü harekete geçmişti. Ağustos ayında ise Rahib Branson'a bağlanan bir olay ile Türk Ekonomisi adeta tepetaklak olmuş ve dövizde rekor seviyeler görülmüştü.

Daha sonraki süreçte tsünami bitmiş ve dalgalar geri çekilmiş dolar ise 5-6 tl aralığında dengelenmişti. Halkımız 2018 Ağustos'daki fırtınayı unutmadı ki mevduatlarını dövize taşıdı. 6 TL üzeri döviz alan mudiler okadar fazla idi ki her dolardaki gerileme alım fırsatı olarak görüldü. Toplam mevduatlar 190 milyar dolara dayandı.

Öncelikle altını çizelim, bankadaki dolarınız veya avronuz kaydidir. Dövize endeksli TL'dir. Gerçekte Türk Bankaları'nda 190 milyar dolarlık bir döviz karşılığı yoktur.  Çekmek isterseniz, o günkü kura bakılır ve TL karşılığını alırsınız.

31 Mart Genel Seçimleri'ne girerken de hükümet, dövizi baskı altında tutmayı başarmıştı. Bunda da en önemli silahı %25'e dayanan faizdi.  15 Mart 2019'da isimli yazımda bir olasılıktan bahsetmiştim. Şuan o olasılığın içersindeyiz.

31 Mart seçimlerinden evvel piyasada doların 10 hatta 12 TL'lere fırlayacağı yönünde bir görüş hakimdi.  Bu yüzden dolayı TL mevduatları dövize kaçmıştı. Ben de dövizdeki fırlama olasılığını beklenen bir durum olduğu için gerçekleşmeme ihtimalini yazmıştım ve tahminim çıktı.

Faiz Düştü Dolar Niçin Çıkmadı

Yazıda demiştim ki hükümet TL'yi öyle bir çeker ki piyasadan, millet geçinebilmek için mecburen dolarını bozar,  piyasada TL kalmaz, ot kıpırdamaz ve TL değer kaybetmez.  Bugün işte bunu yaşıyoruz.

Son getirilen otomobilde sigara içme yasağı da bu politikanın ürünüdür. Hükümet, piyasadan TL çekmek için abuk subuk cezai yaptırımlar uyguluyor. Bazı instagram hesaplarında trafik ekiplerince alkol muayenelerinde kullanılan alkolmetrelerin hileli olduğuna dair paylaşımlar var.  Ekim ayında meclis açılıyor ve ilk oturumlar* yeni vergi düzenlemeleri için. KDV'nin %20'ye çıkarılacağı, hatta varlık vergisi konulacağı dedikoduları dolanıyor. porno izle

Bu hükümetin en büyük öncelik verdiği sektör inşaat. Dolar 10 TL olsaydı, bugün ayakta tek bir müteahhit kalmazdı belki ama piyasa bu kadar kısır da olmazdı. Diğer sektörler yaşayabilirdi. Piyasadan TL çekilerek enflasyonla mücadele ediliyor, düşürülen faizler ile TL'nin reel getirisi korunuyor ama ekonomi çok ciddi daralma yaşıyor çünkü para yok.

Türkiye şuan 2018 Eylül ayına göre %40 daha pahalı ama işsizlik daha yüksek. Hükümetin yandaş kurtarma politikalarının bedelini halkımız çok ama çok ağır ödüyor.  Dövizi baskılamak yerine serbest bırakılması bazı sektörleri zora sokacak olsa da ekonominin geneli için olumlu olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borsa günü düşüşle tamamladı
Borsa günü düşüşle tamamladı
Deprem tahmincileri sosyal medyada kapıştı
Deprem tahmincileri sosyal medyada kapıştı