Oray Keleş TEK ADAM!
TEK ADAM!
Oray Keleş

TEK ADAM!

oray@sakinca.com

TEK ADAM!

En son söyleyeceğimi en baştan diyim. Tek Adam Yönetimi insanlık tarihinin en ilkel yönetim modelidir.

Devam....

Credit Suisse'in geçtiğimiz günlerde 2019 için yayımladığı Küresel Servet Raporu'na göre Türkiye'de Dolar milyoneri sayısı geçtiğimiz yıla göre 24 bin kişi azaldı.  Yandaş gazeteler, bunun sebebini Dolar'ın TL karşısında değerlenmesi olarak yazdı. Halbuki geçen sene bu zamanlarda da Dolar kuru aşağı yukarı aynıydı. Kaldı ki 1 milyon Dolar ve üzeri nakide sahip olanlar eğer TL'de iseler ya  %24'ü aşan faizden yararlanarak paralarını büyütmüşlerdir ya da zaten Dolar'da durmaktadırlar.

Bir ekonomide vatandaşlar, çalışırlar, üretirler, ortaya katma değer çıkar. Oluşan katma değer, girişimcilerin, yöneticilerin hesaplarında tasarrufa dönüşür. Kısaca sermaye bu şekilde oluşur. Birikim büyüdükçe buna sahip olan kişiler, servetlerinin güvenliğini sorgularlar.

Şayet ülke tek bir adamın sınırsız yetkileri  ile yönetiliyor ise, servet sahibi parasını güvende görmez. Belki o tek adam hiçbir zaman yetkisini kullanıp vatandaşının parasına el koymayı düşünmeyecek bile. Belki o tek adam, serbest piyasanın liberal prensibine en iyi şekilde bağlı kalacak ama o olasılık var ya işte... Ya fikri değişirse.  Ya bir sabah tersinden kalkıp, gördüğü kötü bir rüyadan etkilenerek zenginlerin parasına el koyarsa.... Bu olasılık milyonda bir bile olsa para kaçar. Dünyada para kadar korkak bir varlık yoktur.

Peki bu para nereye kaçar?

Hiç şüphesizdir ki, hukukun, demokrasinin ve güçler ayrılığı ilkesinin en doğru işlediği ülkelere kaçar.  Bugün yandaş medyada Erdoğan düşmanı gibi gösterilen  batı medeniyeti, zenginliğini buna borçludur. Dünyada kendisi dışında tüm ülkelerde tek adam sistemini ister, bu ülkelerde oluşan katma değer de kendi bankalarına akar. Müthiş bir sistem dimi..  izmir escort

Türkiye'nin zenginliği, sırf batıda servetin güvenliği var diye oluk oluk oraya kaçıyor. Sadece Türkiye'nin değil, hemen hemen tüm az gelişmiş ülkelerin kaynakları İsviçre, İngiltere gibi ülkelere gidiyor.  Tarih boyu, açlık sefalet içersinde yaşamış, toprakları bataklıklarla dolu Avrupa Kıtası, icat ettiği yönetim şekli ile dünyanın kaynaklarını kendisine akıtmayı başarıyor.

Tek Adam Sistemi ve Mili Beka

Tam yetkilerle donatılmış bir Tek Adam, ulusal güvenlik için de riskdir. Tek Adam dediğimiz de sonuçta bir insandır. Hataları, açıkları, bir takım yanlışları elbet de olabilir. Çeşitli entrikalarla tuzağa düşürürülüp, açıkları bir santaj malzemesi olarak da kullanılabilinir.  Geçtiğimiz gün CHP'li Aykut Erdoğdu bu konu hakkında kamuoyunu uyardı.

Söyleyin şimdi. Siz emperyalist batı olsaydınız, Türkiye'de Tek Adam'ı istermiydiniz istemez miydiniz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borsa günü düşüşle tamamladı
Borsa günü düşüşle tamamladı
Deprem tahmincileri sosyal medyada kapıştı
Deprem tahmincileri sosyal medyada kapıştı