DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Korcan Tansel
Korcan Tansel
Giriş Tarihi : 29-10-2019 20:18

Sanal Uyuşturucu İNTERNET

korcan@sakinca.com

İnternetin, devasa bir narsisizm çarpanı işlevi görme potansiyeli var. Elbette insanlar internet araçlarını iyi ya da kötü amaçlar için kullanabilirler. Sosyal medyanın, bireyi sürekli insanların ilgisini kendi üzerine çekmeye ve diğer insanlara karşı egoist bir tutum takınmaya yönelttiği için narsisizm; paylaştığı içeriğin takdir görmeme kaygısı ve ummadığı yorum ve tepki alma endişesi taşımaya sevk ettiğinden anksiyete; bir kişiyi rahatsız edercesine takip etmek ve hakkındaki her şeyi bilmek istemeye sürüklediğinden stalking (röntgencilik); zihni meşgul etmesi sebebiyle dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi kişilik bozukluklarını tetiklediği uzmanlar tarafından ifade edilmiştir.

Zimbardo ve Coulombe’a göre, genç erkekler arasında internet bağımlılığının arttığını, özellikle porno ve oyun bağımlılığının bilinen erkeklik kimliğini olumsuz etkilediğini savunmaktadırlar. İnternet oyunu genç erkeklerin sosyal hayattan izole olmalarını neden olabilir ve yüz yüze sosyal beceriler geliştirme kabiliyetine ve merakına ket vurabilir. İnternet oyunlarındaki aksiyonun çeşitliliği ve yoğunluğu, okul gibi hayatın diğer alanlarını görece daha sıkıcı yapmakta ve akademik performansta sorun yaratmaktadır. Bu da olumsuz ve yıkıcı bir döngüye yol açan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu arttırmaktadır.

Sosyal medya bağımlılığı ile intihar arasında da bir ilişki vardır. Özellikle sosyal medyayı yoğun kullanan ve sosyal medyanın içine doğan Y ve Z kuşağı açısından sosyal medya ve intihar ilişkisi daha etkindir. Twenge, Y kuşağı için “Ben Nesli” kavramını, Z kuşağı için “İ-Nesli (İnternet nesli veya Iphone nesli anlamında)” kavramını kullanmaktadır.

İnternet vasıtasıyla küresel paralel evrende yaşayan gençlerin kimlik örüntüleri birbirine daha fazla benzemektedir. ABD, Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de yapılan araştırmalar milenyum gençliğinin benzer kimlikleri taşıdığı görülmektedir.  Öyle ki günümüz gençliği TİKTOK ya da BİGO gibi uygulamaları kullandıkça yetişkin bir birey olduklarında büyük pişmanlıklar duyarak "KEŞKE" kelimesini kullanacaklar. Ama iş işten geçmiş olacak...

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
E-GAZETE
Adıyamanlı kadınlar, su kabaklarını sanat eserine dönüştürüyor
ARŞİV ARAMA
bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar