Korcan Tansel Çocuklarımızı nasıl koruyacağız?
Çocuklarımızı nasıl koruyacağız?
Korcan Tansel

Çocuklarımızı nasıl koruyacağız?

korcan@sakinca.com

Toplumumuzun kanayan yarası olan "Çocuk İstismarı" vakaları son dönemlerde oldukça arttı. Devlet bu konuda gereken tüm önlemleri almaya çalışıyor. Hukuki anlamda yaptırımlar en üst seviyeye çıkartıldı ve daha üst seviyeye çıkarılması konusunda çalışmalar da sürüyor. Toplumumuzun hükümetimize bu konuda oldukça baskısı var. Peki biz çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz ?

İstismarcı Profili nasıldır ?

Genel anlamda psikolojik olarak sorunlu olan kişilerin yaptığı bir eylemdir istismar. Ancak şunu da belirtmeliyim ki çocuk ististismarı yapan kişiler bizler gibi gezen, dolaşan, iyi konuşan, son derece iyi eğitim almış, iyi giyinen, iyi bir aile babası da olabilir. O yüzden bunu tek bir kalıba oturtmak doğru değil. Yani istismarcı denilen kişi her zaman psikopat görünümlü bir kişi değildir. Bizim kültürümüzde, küçük yaştaki adet görmüş ergin kız çocuklarına evlenilebilir gözle bakılması istismar'ın da yolunu açmış oluyor.
 

Çocuklarımızı Eğitmeliyiz

Çocuklarımızı iyi dokunuş, kötü dokunuş konusunda eğitmeliyiz. Rahatsız eden dokunuşlar konusunda çocuklarımıza "Dur ! bana dokunma" demesini öğretmeliyiz. Özellikle çocuklarımıza kendilerini rahatsız eden en ufak bir şeyi bile ailesi ile paylaşması hususu konusunda eğitmeliyiz. Yapılan araştırmalarda, çocuk istismarlarının büyük bir kısmının istismara uğrayanın tanıdığı bildiği biri olduğunu ortaya koyuyor. Bu ya yakın çevrenizden bir komşunuz yada aile içinden biri olabiliyor. Bu nedenle çocuğunuzu mutlaka dinlemeli ve dikkate almalısınız. En azından yasal yönden bir şey yapmasanız bile kendi önleminizle, gözlemleme ve koruma yapabilirsiniz. Bazı aileler çocukların bu tür söylemlerine kulak asmayarak "Yanlış anlamışsındır", "O sana öyle bir şey yapmaz" diyerek çocuğa kızıyor ve azarlıyor. Çocuğunuzun sizle iletişim kurmasını sağlayın. Çocuğunuz size "Mahalledeki X amca yada Y abi beni rahatsız ediyor, bana dokunuyor" diyorsa  bunu mutlaka dikkate alın. 


Anne Babaların Üzerine Hangi Görevler Düşüyor.

Devlet okullarımızda 1500 öğrenciye 1 rehber öğretmen düşüyor. Bu noktada okulda bu konuda gereken eğitim tam olarak verilemyior. Bu noktada en büyük görev yine Anne-Baba'ya düşüyor. Çocuğunuza eğer arka arkaya sorular sorarsanız, bu çocuğun kendisini sorgulamada olduğunu hissettirecek ve size tam olarak açılamayacaktır. Ancak siz çocuğunuza "Seni üzen bir şey mi var?", "Benimle bir şeyler paylaşmak ister misin ?" gibi sorularla giderseniz bu onun sorguda olduğunu hissettirmez ve size açılma olasılığını arttırır. Bu noktada sabırlı olmanız çok önemli.

Çocuğunuzun hayatındaki ani değişimlere çok dikkat etmelisiniz.
Eğer çocuğunuz sıra dışı hareketler sergiliyorsa, cinsel eylemler gerçekleştiriyorsa, arkadaş ilişkileri bozuksa, bu noktada çocuğunuzu çok yakından takip etmelisiniz. Çocuğunuzun bir birey olduğunu, kendine ait bir bedeni olduğunu, kendine ait duyguları olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Çocuğunuzun odasına giriyorsanız kapısına vurarak girin. Eğer siz bu davranışları yerine getirirseniz çocuğunuz mahremiyeti öğrenecektir.

Kültürümüzde erkek çocukların her yere çişini yapabileceğini, altı çıplak gezebileceğini doğal olarak kabul ediyoruz. Ancak bu doğru bir durum değildir. Çünkü böyle bir durumda çocuk mahremiyeti öğrenemiyor.

Anne babalar olarak şunu kabul etmelisiniz ki artık "Cinsel Eğitim" diye bir şey var. Çocuklarımıza gereken cinsel eğitimi vermeliyiz. Anne-Babalar, çocukları ile cinsel konularda konuşmaktan korkuyorlar. Aslında bu bir korku değil, nasıl cevap vereceğini tam olarak bilmedikleri için bu konudan kaçınıyorlar. Çocuğunuzu korumak istiyorsanız bu konuda gereken konuşmayı yapmalısınız.


Rakamlar Erkek Çocukların da %75 İstismara Uğradığını Gösteriyor.

Her ne kadar basında daha çok kız çocuklarının cinsel istismara uğradığı haberleri yer alsa da rakamlar erkek çocuklarının istismar konusunda oldukça tehlikeli seviyede olduğunu gösteriyor. Toplumumuzda erkek çocuklarının istismara uğramasını farklı olarak algıladığımız için istismara uğrayan erkek çocuğu böyle bir durumda kapanıyor. Erkek çocukların böyle durumlara uğraması durumunda çocuk bunu ailesinden gizliyor çünkü bunu kabullenemiyor. Öğrenen aileler de toplumdan bunu gizliyor. Böyle durumda çocuk erken yaşta evden kaçıyor sokaklara yol alıyor, uyuşturucuya ve suça eğilimli bir kişi haline gelebiliyor. Bu nedenle erkek çocukların çok daha iyi eğitilmesi ve istismar konusunda bilinçlenmesi gerekiyor.

 

cocuk istismarı istatistik ile ilgili görsel sonucu

 İnternet Kullanımını Denetleyin.

İnternet her ne kadar bilgi havuzu olsa da tehlikeli yanları da var. Bu nedenle çocuğunuzun internet kullanımını mutlaka kontrol altına alın. Bu noktada devletin ön gördüğü filtre programlarını kullanabilirsiniz. Bu programlar vasıtası ile çocuklarınızın pornografik sitelere girmesini engelleyebilir ve girmesini istemediğiniz sitelere girmesini kısıtlayabilirsiniz.

 
Çocuğunuzun Telefonunu Kontrol Edin.

Çocuğunuzun telefonunu belirli aralıklarla mutlaka kontrol edin. Unutmayın her ne kadar özel olsa da çocuğunuz sizin çocuğunuz olduğu için telefonunu kontrol altına alın. Eğer çocuğunuz telefonuna şifre koyduysa bunu ona uygun bir dille anlatarak, size güvenmesini sağlayarak aşın.


Hukuksal Anlamda Yeterli Değiliz.

Hukuk sistemimizde çocuk istismarı vakalarına çocuğu olan hakimler bakıyor. Bu noktada batı ülkelerinde bizden daha farklı bir durum var. Batı Hukukunda "Çocuk Hukuku" diye bir bölüm var. Bu alanda görev yapanlar sadece ve sadece çocuk hukuku konusunda ihtisas yapmış kişilerdir. Öyle ki ABD de çocuk istismarı suçu işleyen biri hiç bir şekilde çocuk doktoru, öğretmen yada okulda bir görev yapamıyor. Bizim hukuk sistemimizde her ne kadar yasalar yönünde karar veriliyor olsada son sözü hakim söylüyor ve hakim yasaya göre yorumlayarak karını veriyor. Bu nedenle hukuk sistemimizin bu noktada değişime uğraması ve yaptırımdan ziyade daha eğitimci olması gerekyior. Devletimiz bu konuya derin bir analiz yapmış durumda. Yakın zamanda bu sistemin değişeceğini düşünüyorum.


Basın sınıfta kaldı.

Türk basını son dönemlerde yaşanan çocuk istismarı konusunda sınıfta kalmıştır. Basın bu noktada ilgili haberleri çok fazla abartarak servis etmiş ve toplumu galeyana getirmiştir. Sosyal Medya da yer alan yerli yersiz yorumlar ve haberler de toplumun zivanadan çıkmasına neden oluyor. Ancak çocuk istismarı konusunda eğitici yayınlar yapan medya organına çok az sayıda denk geliyoruz. Basın'ın bu noktada daha eğitimci yayınlar yapması gerekyior. 
 
Sonuç olarak çocuklarımıza neyin doğru neyin yanlış olduğunu onunla düzgün iletişim kurarak açıklamalıyız. Unutmayın çocuğunuza vereceğiniz bilinçli bir eğitim, onun kendisini hangi durumlarda savunma yapması gerektiğini ve mahremiyetini koruma bilincini sağlayacaktır.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı