DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Korcan Tansel
Korcan Tansel
Giriş Tarihi : 23-12-2019 02:12

Doğa Koleji İTÜ Vakfı bilmecesi

Aylardır yılan hikayesine dönen Doğa Koleji sorununu, velilerin dayanışması ve öğretmenlerin yanında yer alarak gösterdiği büyük protestosu gündeme getirdi. Öncesinde emekçi öğretmenler defalarca kez protesto etmiş ama sonuç elde edememişti. Özellikle son 15 günde yaşananlar artık haber programlarının bile 1. haberi olunca artık konu sorun olmaktan çıkmış bir KOCA BİR YIKIM olarak gerçekleşmişti.

Normal şartlarda MEB böyle durumlarda hızlı bir tepki vermesi gerekir. En azından Avrupa ülkelerinde böyle bir durumda devletin yetkilileri hemen olaya el koyardı. Ancak bizim ülkemizde bunun olması söz konusu değil. Çünkü MEB Doğa Koleji sorununu çözerse EMSAL karar olacak ve diğer batma noktasındaki bir çok eğitim kurumu (burada ismini malesef veremiyorum) da bu olayı kullanacaktı.

Avrupa ülkelerinde özel okul statüsü kuralları var. Eğer bir yatırımcı eğitim alanında bir iş yapacaksa, o yatırımcının başka hiç bir iş kolunda bulunmaması gerekiyor. Yani eğitim sekötüründe iş yapcak yatırımcının inşaat, restoran, bilişim v.s sektörlerde bulunmaması gerekiyor. Ayrıca bu sektörde olan kurumların banka hesapları da halk arasında TERS BLOKE olarak tabir edilen sermaye banka hipoteği altında hesapları sürekli denetim ve inceleme altında oluyor.

Ülke ekonomisi o kadar kötü durumda ki MEB bu olayda ben karışmam çözün diyerek devlet kasasından bir kuruş para çıkmaz bu işe diyor. Nasıl çıksın ki bunu çözsen bir çok eğitim kurumu bayrak çekip iflas verecek.

Şimdi gelelim İTÜ Vakfına;

800 Milyon Türk Lirası tutarında Doğa Koleji'nin İTÜ Vakfına devri söz konusu. Aldığım bilgilere göre de kasada değil 800 milyon 100 milyon lira bile yok. Şurda yıl sonuna zaten sayılı günler kaldı o zaman belli olacak ne kadar para var kasada...

2020 yılı için merkezi bütceden üniversiteye ayrılan para 443,2 Milyon Türk Lirası civarında. Yani İTÜ 2020-20201 yılı için eğitim ve öğretim dönemi boyunca hiç bir harcama yapmasa bile satış tutarı olduğu iddia edilen 800 Milyon Lirayı bulmuyor. Mevcut yasalar da zaten İTÜ bu parayı istese de vakfa devredemez diyor. Çünkü o zaman akademisyenlerin ve personelin maaşı ödenemez. Zaten bahse konu bu paranın %90'a yakını da personel maaşı ediyor.

Çok merak ediyorum nasıl kılıfına uyduracaklar

NELER SÖYLENDİ?
@
Bayram 6 ay önce
Sürecin uzadığı her gün eğitime vurulmuş bir darbedir. Doğa özelinde süreç çok hızlı tamamlanmalı. Devletin özel okullara acil bir denetim getirmesi gerekir. Birçok özel okulun sıkıntı yaşadığı ortada. Mağdur vatandaş, öğretmen, öğrenci ve veliler. Süreçte kaybeden ve günden güne eksi yazan MEB'lığı ve hükümet. Bunlar bizim vatandaşımız duyarsız kalınmaması gerekir.
Mehmet Akif Atay 6 ay önce
Merkezi bütce toplantısı kararlarına ek bir karar alır öyle uydururlar kılıfına heralde artık
Güray 6 ay önce
Çocuğumu bu okula yazdırdığım için pişmanım. Hadi bu seneyi öyle böyle atlatacağız. Seneye okul fiyatları 75 bin liradan başlıyor.. araba mı alıyoruz ya
Bekir 6 ay önce
bende sizin gibi merak ediyorum korcan bey
beril ak 6 ay önce
Avrupa ile Türkiye arasındaki eğitim farkı:) demek 3-0 yenik böyle başlıyoruz.
Sezgi Baturalp 6 ay önce
çocuğumuzun geleceği ile pazarlık mı yapıyorlar yani
selim akbatı 6 ay önce
e peki nasıl olacak bu iş
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
E-GAZETE
COVID-FREE BELGELİ ÇARŞI CAFE HİZMETE GİRDİ
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Hükümetin Korona Virüs Salgını yönetimini nasıl buluyorsunuz?
E-Bülten Kayıt