DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Osman ERK
Prof. Dr. Osman ERK
Giriş Tarihi : 27-11-2020 01:21

Yaşa ve cinse göre koronavirüs hastalığı

YAŞA VE CİNSE GÖRE KORONA HASTALIĞI

Hastalık erkeklerde daha fazla görülüyor ve daha öldürücü seyrediyor. Dünya ortalamasına bakıldığında ölenlerin %65-70’i erkek. Bu açıdan erkek cinsiyet ve ileri yaş belirgin bir risk faktörüdür. Erkeklerde bu hastalığın daha sık ve ağır seyretmesinin davranışsal, hormonal ve bağışıklık sistemi ile ilgili nedenleri var. Erkekler kadınlara göre çok daha fazla sigara içiyorlar. Sigara içenlerde hastalık 10-14 kat daha ağır seyrediyor. Erkeklik hormonu olan testosteronun bağışıklık sistemiüzerinde olumsuz etkisivar ve erkeklerde bağışıklık sistemini düzenleyen kromozomlardan bir adet var. Erkekler kadınlara göre daha az el yıkıyorlar ve sabun kullanıyorlar, ayrıca sağlıklarına daha az önem veriyorlar ve daha az ve geç olarak doktora başvuruyorlar.

KADINLARDA DAHA AZ

Kadınların bağışıklık sistemi daha güçlü ve antikor cevapları daha fazladır. Bu nedenle kadınlarda kanser ve infeksiyon hastalıkları daha az görülüyor. Kadınlık hormonu östrojen bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kadınlarda bağışıklık sistemini destekleyen genler daha fazladır. Kadınlar erkeklere göre çok daha az sigara ve alkol kullanıyorlar, sağlıklarına çok daha fazla dikkat ediyorlar ve hijyene daha önem veriyorlar. Kadınlar erkeklerden çok daha uzun yaşıyorlar ve daha yaşamın başlangıcında kız çocukları erkek çocuklardan daha erken konuşmaya ve yürümeye başlıyorlar.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER

Çocuklar ve gençlerde hastalık oldukça az ve hafif seyrediyor. 15 yaş altında hastalığın görülme oranı %10-15. 20-50 yaş arasında ölüm oranı ise binde 2 olarak gerçekleşiyor. Buna rağmen hastalık gençlerde ve çocuklarda ağır seyredebiliyor. 45 yaşından gençlerin yoğun bakıma girme oranı %12. Türkiye’de maalesef 60 yaşından önce ölenlerin oranı %21,3. Bu oran Avrupa’da 4, dünya ortalamasında 9 kat fazladır. Bunda Türkiye nüfusunun genç olmasının, gençlerde obezite, diyabet, kalp-damar hastalığı ve hipertansiyonun fazla olmasının, yoğun sigara içiminin ve beslenme bozukluklarının etkisi fazladır. Gençlerde ve yetişkinlerde hastalığın ağır seyretmesinin genetik bir takım nedenleri olabileceği düşünülüyor. Bağışıklık sistemini düzenleyen genlerde farklılıklar, farklı kan grupları ve virüsün insan hücresine girmesine neden olan ACE-2 proteinini belirleyen genlerde olan değişikliklerinin hastalığın ağır seyretmesinde rolü olduğu sanılıyor. Bu hastalığa eğilim ve direnç yaratan genetik özelliklerin anlaşılması için genetik araştırmalar yapılmaya devam ediyor.

ASEMPTOMATİK KİŞİLERE DİKKAT

İnsanların en az %30’unda herhangi bir belirti ve bulgu ortaya çıkıyor. Bunlar oldukça bulaştırıcı ve hastalığı en az 15 gün yayabilme özelliğine sahiptir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
E-GAZETE
Isparta'da orman yangını
ARŞİV ARAMA
bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar