Korcan Tansel KTTC'de ekonomik kriz sinyali
KTTC'de ekonomik kriz sinyali
Korcan Tansel

KTTC'de ekonomik kriz sinyali

korcan@sakinca.com

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomik anlamda zor günler geçiriyor. Ülkede Türk Lirası para birimi kullanılıyor ancak turistik bir bölge olmasından dolayı Dolar ve Euro da en az Türk Lirası kadar kullanılıyor. Dövizin sert yükselişi KKTC'de adeta deprem etkisi yarattı. Kumar turizminin gözde yeri olan KKTC'de kumar için oynamaya gelenler de bıçak gibi kesildi. KKTC'de yer alan kumarhanelerin %90'ı Euro/Dolar ile işlem yapıyor. Dövizin yükselmesiyle büyük çoğunluğu Türk turistlerden oluşan tatilciler de adeta bıçak gibi kesildi.

KKTC'de otel inşaatları yarım kalmış durumda. Yatırımcıların masrafları 3 katı arttı, oteller sinek tabiri caizse "sinek avlıyor" denilebilir. Ev kiraları sterlin bazında olduğu için millet adeta kan ağlıyor. Marketler ateş pahası fiyatlarla krize dayanmaya çalışıyor. Ekmek 2.5 TL, patatesin kilosu 8 TL, biberin kilosu 12 TL olmuş. Ayrıca domates bu kadar pahalı olunca, marketler de domatesi tek poşetle satıyor. 

Özellikle Türk turistlerin rağbet gösterdiği ve özellikle her haftasonu Türkiye'den KKTC'ye kısa tatil için gidenler son zamanlarda bıçak gibi kesildi. Bunun bir çok nedeni var. Uçaklar EURO üzerinden bilet satıyor. Malüm Euro o kadar tırmandı ki bu da bilet fiyatlarını 2.5 katına çıkardı. Oteller de EURO üzerinden konaklama veriyor. Tabi bu da fiyatlara yansıyor. Sadece Uçakla gidiş-dönüş ve 2 gün otelde konaklama için daha önce 1200-1400 lira harcayan kişi bugün 3000-3500 lirayı gözden çıkarmak zorunda. Diğer taraftan bakacak olursak kumar için gidenler de Türk paralarını Euro ya çevirdiklerinde ellerinde çok düşük bir para kaldığı için kumar da oynayamıyorlar. Yani dövizin sert hareketi, Türk müşteriler için kumar turizmini baltalamış oldu.

Yerli halk fiyatlardan ötürü çok şikayetçi. Hem aradıkları ürünü marketlerde bulamıyorlar bulsalarda fahiş fiyatlardan almak zorunda kalıyorlar. Ayrıca, halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayacak ana gıda maddeleri ekmek, yumurta, süt, peynir adeta ateş pahası. 

Yetkililer ne kadar durumun farkında buna emin değilim. Ama Kıbrıs'ta halk zor durumda. Eğer bir hamle yapılmazsa yerli-yabancı turist KKTC'ye gitmeyi bırakacak ve KKTC ekonomik olarak çok büyük bir kaosa girecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Oray     2018-09-21 KKTC'den 50 bin kadar 74 sonrası yerleşen, hatta orda doğan Türkiye kökenli yerleşiklerin oturumlarının, çalışma izinlerinin iptal edildiğini duyuyoruz. Bu kişilerin zorla Türkiye'ye göç ettirilmeleri KKTC ekonomisine daha büyük bir darbe olmuştur. Lütfen bu konuyu da köşenize taşıyınız. Hiç bir haber kanalında konudan bahsedilmiyor Saygılar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
Bursa Valiliğinden kayıp dağcılarla ilgili ‘baton’ açıklaması
AİHM’den Osman Kavala kararı
AİHM’den Osman Kavala kararı