DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Caner Ermiş
Caner Ermiş
Giriş Tarihi : 09-03-2021 01:49

İngiltere’ye gitmenin yeni yolu Start-up Vizesi!

Ankara Anlaşması bitti. İngiltere’ye gitmenin yeni yolu Start-up Vizesi! Vizenin şartları neler? Birleşik Krallık’ta Ankara Anlaşması olarak bilinen Girişimci Vizesi 31 Aralık’ta sona erdi. İngiliz hükümeti Yenilikçi Vizesi (Innovator Visa) ve Start-up Vizesi (Start-up Visa) türlerini getirdi. Artık İngiltere’ye bu vizeler ile gidilebilecek.

Vize almak yine kolay...

Birleşik Krallık’ta iş kurmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize tipi bu iki yeni vize türünden biri olacaktır. Öncelikle, Start-up Vizesi Birleşik Krallık’ta işletme kurmak isteyen kişiler için uygun bir vize türüdür. Bir başka deyişle, Birleşik Krallık’ta var olan bir start-upta çalışmak bu vize tipinin yükümlendirdiği zorunlulukları karşılamaz. Bu tip vizeye başvurabilmek için Birleşik Krallık’ta işletme kurmayı amaçlıyor olmanız, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ve İsviçre hariç bir ülkeden başvuruyor olmanız ve bazı diğer yeterlilikleri karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Vize ücretleri başvurunun yapıldığı ülkeye göre vize ücreti miktarı da değişmektedir. Türk vatandaşı olan kişiler için, Birleşik Krallık dışından başvuru yapıyor ise ücret 308 GBP fakat Birleşik Krallık içinden başvuru yapıyor ise 438 GBP'dir. Start-up vizesi başvurusuna dahil olarak, sağlık hizmeti ek bedeli ödemeniz gerekecektir. Bu ek bedelin hesaplanması, başvurunun içeriğine göre değişecektir. Başvuru yapmadan önce bu bedeli hesaplamakta fayda var.

Start-up Vizesi ile Birleşik Krallık’ta Ne Kadar Süre Kalabilirsiniz?
Start-up vizesi ile Birleşik Krallık’ta 2 yıl boyunca kalabilirsiniz. Bu vize tipinde, vize süresini uzatmak için başvuru yapamazsınız. Eğer kurum tarafından verilen onayınız/tasdik geri çekilirse, vizeniz olduğundan daha kısa sürede kesilebilir. Bu demektir ki oturumunuz ve yaptığınız iş vizenin standart süresinden daha kısa süreye indirilebilir (yani vizeniz sona erdirilebilir).

Daha uzun kalmayı dilerseniz, var olan start-up vizenizin süresi bitmeden yeniden tasdik/onay başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yeni tasdik/onay alsanız dahi, Birleşik Krallık’ta yalnızca toplamda 2 yıl süre ile kalabilirsiniz.

Start-up Vizesi İle Ne Yapabilirsiniz?

Aile bireylerinizi beraberinizde getirebilir, başka vize türlerinden bu vize türüne geçiş yapabilir ve kuracağınız işletmede çalışmanın yanında başka işlerde de çalışabilirsiniz.

Start-up Vizesi İle Ne Yapamazsınız?
Kamu fonundan yararlanamaz, eğitim alan doktor veya diş hekimi olarak çalışamaz, profesyonel bir sportmen, örneğin spor koçu olarak çalışamaz ve Birleşik Krallık’a bu vize ile yerleşemezsiniz. Başvurucuya bağımlı olan aile bireyleri, bu vize tipi ile Birleşik Krallık’a başvurucu ile birlikte gelebilirler.

“Bağımlı kişiler”, başvurucunun eşi ve 18 yaşının altındaki çocuklarını kapsamaktadır. Başvurucunun kendisini geçindirmek için gereken olan 945 GBP birikimine ek olarak, her bağımlı kişi için 630 GBP birikim bulundurmalıdır. Aynı şekilde, bu birikimlerin de başvurudan önceki 90 (müteakip) gün boyunca banka hesabında durması gerekmektedir. İngiltere dışından yapılan başvurular internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vize başvuru merkezinden alınacak randevu sonrasında başvurucunun parmak izleri ve fotoğrafı alınıyor

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
E-GAZETE
Isparta'da orman yangını
ARŞİV ARAMA
bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar