DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Prof. Dr. Osman ERK
Prof. Dr. Osman ERK
Giriş Tarihi : 09-11-2021 00:33

MASKE KULLANMALI MIYIZ?

Dünya Sağlık Örgütü sadece hasta olanların maske takması gerektiğini, hasta olmayan kişilerin maske takmasına gerek olmadığını ifade etmesine rağmen yeni bilgiler hasta olsun olmasın herkesin maske takması gerektiğini gösteriyor. Bu infeksiyonun en az %30’u herhangi bir bulgu vermeden atlatılmaktadır. Yani kişide herhangi bir hastalık belirtisi yoktur fakat hastalığı diğer insanlara rahatlıkla bulaştırır. Bu nedenle normal gibi görünenlerin de maske takması gerekir. Çin, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde nerede ise herkes maske takar. Çin’in bu salgını önlemesinin en önemli nedenlerinden biri de herkesin maske takmasıdır. Çin’den İtalya’ya yardım için giden tıbbi ekibin İtalya’da çoğunlukla kimsenin maske takmadığını gördüklerinde çok şaşırdıklarını ve neden maske takılmadığını sorduklarını biliyoruz. Ayrıca Çekya gibi ülkelerde artık herkesin maske takması gerektiği ile ilgili kampanyalar yapılmaktadır. Maske hasta olsun olmasın herkesin takması gereken bir önleyici unsurdur. Maske gerek içten dışa, gerekse dıştan içe virüs bulaşını önlemeye yardımcıdır.

HANGİ MASKELER TERCİH EDİLMELİ?

Cerrahi maske damlacık yolu ile geçen viral hastalıklara ve Covid-19’a karşı koruma sağlayan tek kullanımlık maskelerdir. Bulaşıcı hastalığı olan biri tarafından takıldığında hastanın çevresindekilere bulaşmayı önler. Dıştan içe doğru koruma sağlar. N95 maskeler ise dıştan içe koruma sağlar ve sadece sağlık çalışanları tarafından takılmalıdır.

MASKE BULAMAZSAK NASIL KORUNABİLİRİZ? (ATKI, ŞAL BİZİ KORUR MU?)

Maske yok ise siperlikler koruyucu olabilir. Bunun dışında ağız ve burunu kapatan her türlü aksesuar bulaştırmayı azaltır.

MASKELİ DE OLSAK SOSYAL MESAFEYE DİKKAT ETMELİ MİYİZ?

Evet, kesinlikle güvenli mesafe olan en az bir metrelik uzaklığa dikkat etmeliyiz. 2-3 metrelik fiziksel mesafe ise daha da güvenlidir.

BİR MASKE NE KADAR SÜRE İLE TAKILMALIDIR?

Cerrahi maskelerin 3-4 saat, N95 maskelerin ise en fazla 18-24 saat takılması önerilir.

ELDİVEN KULLANMALI MIYIZ?

Eldiven kullanmaya gerek yok. Eldiven sadece sağlık çalışanları tarafından hastanın bakımı ve muayenesi sırasında takılır. Eldivenin uygun şekilde ve kısa süreli olmayan kullanımları risklidir.

ELDİVEN VE MASKE TAKARKEN NELERE DİKKAT EDELİM?

Maske ağzı, çeneyi ve burnunu tam kapatmalıdır. Cerrahi maskelerin üst kısmındaki metal bunun üzerine iyice oturmalıdır. Maske iplikçiklerinin olduğu kısımdan çıkarılmalıdır. Maske ve eldivenler bir poşete konarak atılmalı, asla ortalık yerlere bırakılmamalıdır. Maskeye elle değmemeli, çıkarıldıktan sonra eller yıkanmalıdır.

PARA NE KADAR TEHLİKELİ?

Paraların üzerinde hastalık yapabilecek binlerce bakteri ve virüs bulunmaktadır. Bu nedenle olabildiğince kredi kartı kullanılmalıdır. Para ile temas edildiğinde el mutlaka sabunlu su ile yıkanmalı, yüze temas ettirilmemelidir. Para en kirli nesnedir.

KREDİ KARTI KULLANMAK DAHA MI DOĞRU? ONLARI NASIL TEMİZLEYELİM?

Kredi kartı kullanmak daha doğru. Mümkünse temassız şekilde kullanılmalı ve sık sık alkol bazlı dezenfektanlarla silinmelidir?

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
E-GAZETE
Beşiktaş’ta 19 Mayıs kutlamaları İlk Adım Yürüyüşü ile başladı
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Önümüzdeki Pazar günü seçim olsa kime oy verirsiniz?
ARŞİV ARAMA