DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Korcan Tansel
Korcan Tansel
Giriş Tarihi : 15-12-2018 02:41

İhmal mi yoksa kusur mu?

korcan@sakinca.com

Ankara'da meydana gelen Yüksek Hızlı Tren kazasında çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti, bir çok vatandaşımız ise yaralandı. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyor yakınlarına da sabırlar diliyorum.

Daha çok acı bir tazemiz vardı oysa ki...
8 Temmuz 2018 günü Çorlu'da meydana gelen tren kazasında 25 kişi ölmüş 317 kişi de yaralanmıştı. Daha bu kazanın yaraları sarılıyorken üzerine yeni bir tren kazası olması özellikle bu kazanın ihmallerden dolayı oluyor olması utanç verici bir durum. Çorlu'daki tren kazasında kusurun ya da ihmalin kimden kaynaklandığı ile ilgili, günlerce hatta haftalarca sorgulanmalar yapılmıştı. Halen ve halen o kaza ile ilgili yeni bulgualar geliyor, ihmale neden olan kişi ve kişiler sorgulanıyor...

Anlaşılan o ki o kazadan hiç bir ders çıkarmamışız. O kaza ile ililgi en ufak bir ders çıkarmış olsak Ankara'daki tren kazası meydana gelmezdi. Ulusal yapısını dimdik tutmuş, demokratik devletlerde böyle durumlarda ulaştırmadan sorumlu yetkililer anında istifa eder. Ancak Türkiye'de hiç bir zaman böyle bir durum gerçekleşmedi. Ne bir maden kazasında, ne bir tren kazasında ne de bir afet olayında bunu göremedim. Ama bunun dünyada örnekleri çok fazla.

- 49 kişinin öldüğü tren kazası sonucu istifa eden Mısır Ulaştırma Bakanı Rashad al-Mateeni.

- Alışveriş merkezindeki çatının çökmesiyle 54 kişi hayatını kaybedince “Benim de sorumluluğum var.” deyip istifa eden Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis.

- Gölde tekne faciası sonucu 15 turist hayatını kaybedince “Etik sebepleri göz önüne alarak” diye belirtip istifa eden Makedonya Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Janakieski.

- Öğrencilerin okul gezisi için taşındığı feribot faciasında 276 kişi hayatını kaybedince istifa eden Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won.

- 11 Mart 2011’de yaşanan 8.9 şiddetindeki deprem ve ardından gelen tsunamide etkisiz kriz yönetimi sonucu eleştirilince istifa eden Japonya Başbakanı Naoto Kan.

bunlardan sadece bir kaçı...

Peki Türkiye'de neden böyle bir anlayış yok! Aslında bunun yanıtı çok basit. Türkiye'de kimse suçu üstlenip kabullenmiyor. Eğer ortada bir hata varsa "Bu hatayı ben yapmış olamam. Sorumlu başkasıdır" diyerek kestirip atılıyor.

Peki ne yapmak gerekiyor?
Aslına bakarsanız bunun için bir önerim var. Devlete bağlı çalışan bir "Kaza Komisyon Kurulu" kurulması gerekiyor. Bu Kaza Komisyon Kurulu olan her kaza sonrasında (tren kazası, uçak kazası, otobüs kazası, bina çökmesi, deprem, maden çökmesi...) çok ayırıntılı bir şekilde araştırma yapacak. Kazanın nedenlerini en ince ayrıntısına kadar çıkaracak. Kazanın oluşunu adeta canlandıracak. Ve sonuç olarak kamuoyuna söz konusu kazanın nasıl olduğu, ihmalleri, suçluları tüm ayrıntıları ile açıklayacak. Ayrıca bu senaryolar ilgili kuruluşlara "Yaşanmış Olaylar" adı altında gerçek olaylardan oluşan eğitim verilerek söz konusu kusurlar ve ihmaller en aza indirilecek. Bu komisyon denetimleri ve eğitimleri sıklaştırarak personeli yeterli donanıma ulaştıracak. 

Malesef şu anda personel eğitiminin yeterli olmadığı düşüncesindeyim. Acaba bu personeller gerçekten eğitiliyor mu? Gerekli kontroller yapılıyor mu? Denetimler sık ve düzgün bir şekilde yapılyıor mu? Muhtemelen bunlar eksik kaldı ki böyle bir kaza yaşandı.

Artık suçu başkasında aramayalım artık yara sarmayalım. O yaranın olmaması için düzgün ve dikkatli yürümeyi öğrenelim...

NELER SÖYLENDİ?
@
Yol Durumu
E-GAZETE
Adıyamanlı kadınlar, su kabaklarını sanat eserine dönüştürüyor
ARŞİV ARAMA
bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar