SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-11-2021 02:07   Güncelleme : 15-11-2021 02:07

Koronavirüs hastalığı yaşa ve cinse göre nasıl etki ediyor? Osman Erk SAKINCA okurları için yazdı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakalarının yaş ve cinsiyete göre dağılımı ile vefat eden koronavirüs hastalarının yaş ve cinsiyete dağılımına dikkat çekiyor. Peki Koronavirüs hastalığı yaşa ve cinse göre nasıl etki ediyor? Prof. Dr. Osman ERK SAKINCA sitesi okurları için yazdı

Koronavirüs hastalığı yaşa ve cinse göre nasıl etki ediyor? Osman Erk SAKINCA okurları için yazdı

Hastalık erkeklerde daha fazla görülüyor ve daha öldürücü seyrediyor. Dünya ortalamasına bakıldığında ölenlerin %65-70’i erkek. Bu açıdan erkek cinsiyet ve ileri yaş belirgin bir risk faktörüdür. Erkeklerde bu hastalığın daha sık ve ağır seyretmesinin davranışsal, hormonal ve bağışıklık sistemi ile ilgili nedenleri var. Erkekler kadınlara göre çok daha fazla sigara içiyorlar. Sigara içenlerde hastalık 10-14 kat daha ağır seyrediyor. Erkeklik hormonu olan testosteronun bağışıklık sistemiüzerinde olumsuz etkisivar ve erkeklerde bağışıklık sistemini düzenleyen kromozomlardan bir adet var. Erkekler kadınlara göre daha az el yıkıyorlar ve sabun kullanıyorlar, ayrıca sağlıklarına daha az önem veriyorlar ve daha az ve geç olarak doktora başvuruyorlar.

KADINLARDA DAHA AZ

Kadınların bağışıklık sistemi daha güçlü ve antikor cevapları daha fazladır. Bu nedenle kadınlarda kanser ve infeksiyon hastalıkları daha az görülüyor. Kadınlık hormonu östrojen bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kadınlarda bağışıklık sistemini destekleyen genler daha fazladır. Kadınlar erkeklere göre çok daha az sigara ve alkol kullanıyorlar, sağlıklarına çok daha fazla dikkat ediyorlar ve hijyene daha önem veriyorlar. Kadınlar erkeklerden çok daha uzun yaşıyorlar ve daha yaşamın başlangıcında kız çocukları erkek çocuklardan daha erken konuşmaya ve yürümeye başlıyorlar.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER

Çocuklar ve gençlerde hastalık oldukça az ve hafif seyrediyor. 15 yaş altında hastalığın görülme oranı...

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN